StoryEditorŚwiadczenia emerytalne

14. emerytura zostanie z nami na stałe? Kiedy i w jakiej kwocie będzie wypłacana?

Już od kilku lat emeryci i renciści mają zagwarantowane coroczne dodatkowe świadczenie w postaci tak zwanej “trzynastej emerytury”. Teraz na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt wprowadzenia stałej wypłaty “czternastej emerytury”. Co wiadomo o tym pomyśle?

Czym jest “czternastka”? 

Dodatkowe emerytury nazywa się potocznie “trzynastką” i “czternastką”. “Trzynastkę” wypłacono polskim emerytom po raz pierwszy w 2019 roku a już rok później rząd poinformował, że świadczenie będzie miało charakter stały. Od tego czasu co roku w kwietniu otrzymują je wszyscy uprawnieni emeryci i renciści. 

W 2021 roku pojawiła się kolejna dodatkowa emerytura, zwana “czternastą”. Do tej pory nie miała ona stałego charakteru, teraz jednak ma się to zmienić. 

Co zakłada ustawa o 14. emeryturze?

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt ustawy, która ma uczynić z czternastej emerytury stały dodatek do emerytury zasadniczej, wypłacany z urzędu każdego roku. 

Projekt ustawy w swoim obecnym kształcie nie wprowadza rewolucji do samej czternastej emerytury. Podobnie jak do tej pory, miałaby ona być wypłacana osobom uprawnionym do: 

  • emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, 
  • emerytur pomostowych, 
  • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, 
  • rent socjalnych, 
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, 
  • rodzicielskich świadczeń uzupełniających, 
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, 
  • rent inwalidów wojennych i wojskowych. 

Jaka będzie wysokość 14. emerytury? 

Jeżeli 14. emerytura zostanie przyjęta jako świadczenie stałe, jej wysokość ustalana będzie podobnie jak do tej pory. W projekcie ustawy przewidziano, że to świadczenie będzie wypłacane w kwocie najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. Oznacza to, że “czternastka” będzie podlegała corocznej waloryzacji. 

14. emeryturę w pełnej wysokości otrzymają osoby, których świadczenie stałe nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty “czternastka” będzie wypłacana w obniżonej wysokości. Przypomnijmy, że w 2023 roku świadczenie to wypłacone zostanie w maksymalnej wysokości 1588,44 zł brutto. 

W kwestii wysokości przyszłych “czternastek” w ustawie zapisano również możliwość wypłacenia ich w kwocie wyższej niż najniższa emerytura. Teoretycznie zatem w przyszłości dodatkowe świadczenie może być zwiększone. W 2023 roku tak się jednak nie stanie. 

Kiedy będą wypłacane 14. emerytury? 

W ustawie nie określono konkretnego miesiąca wypłaty 14. emerytury dla Polaków. Projekt przewiduje, że termin będzie każdorazowo wskazywany przez rozporządzenie Rady Ministrów nie później niż do 31 października danego roku. 

W 2023 r. 14. emerytura wypłacana będzie we wrześniu i w październiku. 

oprac. na podstawie legislacja.rcl.gov.pl

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 02:00