StoryEditorCo dalej z "piętnastką"?

15. emerytura dzieli Polaków

Podczas spotkania z wyborcami w październiku prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że czternasta emerytura będzie stałym świadczeniem, wypłacanym emerytom co roku. Natychmiast pojawiły się pytania, czy wobec tego pojawi się okazjonalna “piętnastka”. Jakie kontrowersje wokół niej narosły?

Czy jest szansa na 15. emeryturę w 2023 roku? 

W związku z tym, że PiS zapowiedział, iż czternaste emerytury prawdopodobnie zyskają w przyszłości status świadczeń stałych, wypłacanych rokrocznie, świadczeniobiorcy natychmiast zainteresowali się tym, czy pojawią się kolejne dodatkowe emerytury. W obecnej kryzysowej sytuacji gospodarczej każda dodatkowa kwota pieniędzy jest bowiem na wagę złota

Póki co rząd nie złożył wiążącej deklaracji co do wypłaty “piętnastki” w 2023 roku. Jednak prezydent Andrzej Duda podczas swoich wystąpień podkreślał, że takie świadczenie może się pojawić, jeśli będzie ono potrzebne polskim emerytom. 

Co Polacy sądzą o dodatkowych emeryturach? 

Okazuje się, że Polacy nie są aż tak dużymi zwolennikami 15. emerytury, jak mogłoby się wydawać. Z sondażu, przeprowadzonego na zlecenie Super Expressu, wynika, że na pytanie, czy w 2023 roku powinna zostać wypłacona “piętnastka”, 52 proc. ankietowanych odpowiedziało przecząco. Za było 48 proc. 

Profesor Henryk Domański, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, został przez “Super Express” poproszony o skomentowanie tego wyniku ankiety. Jego zdaniem, Polacy uważają, że państwa nie stać na wypłatę dodatkowego świadczenia. 

- Prawdopodobnie Polacy uważają, że w sytuacji rosnącej inflacji i problemów energetycznych oraz związanego z tym deficytu budżetowego państwa polskiego nie stać na wydatki w postaci 15. emerytury - mówił dziennikowi prof. Domański. 

Kto jest za a kto przeciw “piętnastce”? 

Zdaniem Henryka Domańskiego, rzeczywiste sądy Polaków mogą być nieco inne, niż wykazała to ankieta, w zależności od ich poglądów politycznych. W przypadku zwolenników partii lewicowych oraz PO czy patrii Szymona Hołowni, odsetek osób przeciwnych wypłacie 15. emerytury może przekraczać owe 52 proc. Z kolei wyborcy Prawa i Sprawiedliwości w większości popierają ten pomysł. 

Jakie emerytury otrzymają Polacy w 2023 roku? 

Po nowym roku czeka nas rekordowa waloryzacja emerytur. Wyniesie ona co najmniej 13,8 proc. Od marca 2023 najniższa emerytura będzie zatem wynosiła 1588,44 zł brutto. W takiej wysokości wypłacona zostanie także “trzynastka”, która trafi na konta świadczeniobiorców w kwietniu. Na rękę będzie to 1445,48 zł. Prawdopodobnie czternasta emerytura, wypłacana w sierpniu i wrześniu, również sięgnie tej kwoty i trafi do emerytów, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. 

Niewykluczone jednak, że w związku z rosnącą z miesiąca na miesiąc inflacją planowana waloryzacja będzie wyższa niż 13,8 proc. - mówi się nawet o 15 proc. Póki co nie padły jednak ostateczne deklaracje w tej sprawie ze strony rządu. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. marzec 2024 15:47