StoryEditorEmerytury

Emerytury rolnicze na nowych zasadach. Co się zmieniło?

W połowie czerwca weszła w życie ustawa wprowadzająca zmiany w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Efektem tych zmian są nowe zasady, dotyczące emerytur rolniczych. Jakie nowości wprowadzono i czy są one korzystne dla świadczeniobiorców?

Najważniejsza zmiana dla rolnika: emerytura z KRUS bez zbywania gospodarstwa 

Wprowadzone nową ustawą przepisy, dotyczące tego, że rolnik może przejść na emeryturę bez konieczności wyzbycia się gospodarstwa rolnego, to jedna z największych i najbardziej oczekiwanych przez świadczeniobiorców zmian. W ten sposób zrównano emerytów z KRUS z emerytami pobierającymi świadczenia w ZUS, którzy mogli pozostawać aktywni zawodowo po przejściu na emeryturę. 

KRUS informuje, że od lipca będzie wypłacać pełną wysokość świadczenia tym emerytowanym rolnikom, którzy dotąd mieli zawieszoną wypłatę części uzupełniającej emerytury z powodu prowadzenia działalności rolniczej. W czerwcu dokonane zaś zostaną wyrównania części uzupełniającej za ten miesiąc. KRUS zrealizuje te zadania z urzędu, rolnicy nie muszą składać żadnych wniosków. 

Zmiany dotyczą także rolników-rencistów 

Nowe przepisy regulują także kwestię przyznawania renty. Od połowy czerwca 2022 prawo do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy uzyskują również ubezpieczeni całkowicie niezdolni do pracy w gospodarstwie rolnym, którzy posiadają co najmniej 25 lat podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Do tego okresu wlicza się okresy ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin oraz okresy innego ubezpieczenia, w tym za granicą. 

Renta będzie przysługiwała także tym rolnikom, u których całkowita niezdolność do pracy pojawiła się, gdy nie podlegali ubezpieczeniu w KRUS lub wygasło ono dawniej niż 18 miesięcy przed momentem wnioskowania. Nie będzie także konieczności, by świadczeniobiorca udowodnił 5 lat podlegania ubezpieczeniu w okresie ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy. 

Renciści będą także mogli zawierać krótsze umowy o dzierżawę. Dotąd podstawę do wypłaty okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy stanowiła umowa dzierżawy zawarta na co najmniej 10 lat. Nowe przepisy pozwalają skrócić ten okres i wyrównać go z czasem, na jaki przyznana została decyzja o prawie do renty. 

Co się zmieniło w ubezpieczeniach? 

Katalog osób, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników, został rozszerzony. Teraz objęci są nim także rolnicy i domownicy, nawet jeśli zostali objęci ubezpieczeniem społecznym w ZUS z tytułów: 

  • pobierania świadczenia integracyjnego lub pobierania stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych,  
  • pobierania stypendium w okresie odbywania studiów podyplomowych, 
  • pełnienia czynnej służby wojskowej jako żołnierz niezawodowy lub odbywania służby zastępczej. 

Rolnicy i domownicy, którzy wcześniej utracili prawo do ubezpieczenia społecznego rolników właśnie ze względu na objęcie ubezpieczeniem przez ZUS, mogą wnioskować o przywrócenie tego prawa przez 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy, a zatem do grudnia 2022. 

Centra Rehabilitacji Rolników otworzą się na emerytów 

Na mocy wprowadzonych w ustawie zmian, od 1 stycznia 2023 r. KRUS może skierować na rehabilitację leczniczą osoby, które są uprawnione do emerytury rolniczej. Przewidziano dla nich turnus rehabilitacyjny o długości 21 dni. 

Krótsze, bo trwające 7 dni turnusy regeneracyjne będą za to przysługiwać ubezpieczonym rolnikom, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi. Ich celem jest poprawa kondycji psychofizycznej i jakości życia opiekunów osób niepełnosprawnych. Ten przepis także wejdzie w życie wraz z początkiem nowego roku.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Envato Elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 20:04