Spis treści:
Kiedy rząd może przeprowadzić dwie waloryzacje w roku?
Czy w przyszłości będzie druga waloryzacja?
Nie od dziś rząd planuje wprowadzenie ustawy, która umożliwi waloryzować emerytury i renty dwa razy w ciągu roku, oczywiście przy spełnieniu określonych warunków. Jest szansa, że niebawem emeryci doczekają się efektów tych działań.
Ile waloryzacji w 2024 roku?
W październiku 2023 roku Donald Tusk obiecał, że wprowadzi dwie waloryzacje rent i emerytur w ciągu roku. Obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem waloryzacja tych świadczeń może być przeprowadzana raz w roku, w marcu.
Kiedy rząd może przeprowadzić dwie waloryzacje w roku?
Zapowiedzi rządu są jasne – aby przeprowadzić podwójną waloryzację w ciągu roku, musi zostać spełniony ważny warunek. W pierwszym półroczu inflacja musi utrzymywać się na poziomie powyżej 5 procent. W bieżącym roku, w pierwszych 6 miesiącach inflacja była niższa, zatem nie przeprowadzono drugiej waloryzacji. Poza tym polskie prawo w tej chwili nie przewiduje możliwości przeprowadzenia drugiej waloryzacji rent i emerytur! Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad ustawą, jej projekt zostanie przedstawiony na posiedzeniu rządu, we wtorek 10 września.
Przeczytaj także: Druga waloryzacja emerytur: czy w 2025 roku seniorzy się jej doczekają?
Czy w przyszłości będzie druga waloryzacja?
Prognozy nie są najlepsze. Przewiduje się, że w 2025 roku inflacja będzie wysoka. Jeśli tak – to powinna zostać przeprowadzona druga waloryzacja rent i emerytur – i takie zasady zakłada projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zostanie niebawem przestawiony na posiedzeniu rządu. Nowela została przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako spełnienie obietnicy premiera Donalda Tuska z grudnia 2023 roku. Ta dodatkowa waloryzacja miałaby być przeprowadzana od 1 września przez pomnożenie kwoty świadczenia przez wskaźnik waloryzacji, który obowiązuje na dzień 31 sierpnia.
Dodatkowa waloryzacja
Dzięki nowym przepisom seniorzy mają odczuć mniejsze skutki drożyzny, wzrostu cen towarów i usług. Chodzi także o zapobieganie sytuacji, gdy emerytury i renty tracą na realnej wartości, a seniorzy nie mają wystarczających środków, by żyć godnie. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.
Przeczytaj także: Emerytura z ZUS i KRUS – kiedy można je łączyć?
fot. envato elements