StoryEditorŚwiadczenia emerytalne

Kiedy będzie wypłacana 13. i 14. emerytura w 2024 roku? “Trzynastka” już niedługo!

Nowy rząd w Polsce zdecydował się na pozostawienie dodatkowych świadczeń emerytalnych. Oznacza to, że na konta uprawnionych emerytów i rencistów trafią w tym roku trzynaste i czternaste emerytury. Popularna “trzynastka” będzie wypłacana już niedługo! Kiedy świadczeniobiorcy mogą się jej spodziewać? Ile wyniesie?

Jaka jest minimalna emerytura po waloryzacji 2024? 

1 marca każdego roku przeprowadzana jest w Polsce waloryzacja emerytur i rent. Marcowe świadczenie jako pierwsze trafia więc do emerytów w zwiększonej wysokości. Miesiąc dopiero się zaczął, zatem część świadczeniobiorców wciąż czeka na swoje wypłaty. Osoby, które otrzymują emeryturę w minimalnej wysokości, od marca 2024 będą dostawać 1780,96 zł brutto. 

Stawki emerytur po waloryzacji 2024 znajdziesz w naszym artykule: Waloryzacja emerytur 2024 coraz bliżej! O ile wzrośnie emerytura? 

Ile wyniesie trzynasta, a ile czternasta emerytura? 

Wysokość emerytury minimalnej jest ważna dla wszystkich emerytów, nawet tych, którzy pobierają wyższe świadczenie. W tej samej wysokości wypłacana jest bowiem “trzynastka”. To oznacza, że w tym roku wyniesie ona 1780,96 zł brutto. 

Nieco inaczej wyliczana jest tak zwana “czternastka”. Jej wysokość wyniesie w tym roku 2650 zł brutto, jednak tylko dla osób, które pobierają emeryturę nie większą niż 2900 zł. Powyżej tej kwoty stosuje się zasadę “złotówka za złotówkę”: czternasta emerytura zostaje zmniejszona o wielkość przekroczenia ponad 2900 zł. Emeryci, których stałe świadczenie wynosi 5500 zł brutto i więcej, nie otrzymają “czternastki”. 

Komu przysługuje 13. i 14. emerytura? 

Do 13. i 14. emerytury uprawnione są osoby, które mają prawo do: 

  • emerytury w tym pomostowej, okresowej, kapitałowej, częściowej; 
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego; 
  • renty z tytułu niezdolności do pracy i renty dla inwalidów wojennych, wojskowych oraz wypadkowych; 
  • rent szkoleniowych, socjalnych i rodzinnych; 
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego; 
  • świadczeń pieniężnym dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych; 
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. 

Kiedy będzie wypłacana trzynasta emerytura 2024? 

Zazwyczaj trzynasta emerytura wypłacana jest wiosną, niedługo po waloryzacji. Nie inaczej będzie w tym roku. Wypłaty “trzynastki” w 2024 zaczną się w kwietniu: świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z regularną emeryturą bądź rentą. Będą jednak wyjątki. Ze względu na to, że 1 kwietnia to poniedziałek wielkanocny, osoby, które zwykle odbierają świadczenie w tym dniu, dostaną je wcześniej - już 29 marca. Z kolei ci, którzy pobierają świadczenia przedemerytalne, otrzymają swoją “trzynastkę” w maju. 

Wypłata 14. emerytury 2024 

Po otrzymaniu “trzynastki” seniorzy będą musieli trochę poczekać na kolejne dodatkowe świadczenie. Przyjęło się bowiem, że czternasta emerytura wypłacana jest w drugiej połowie roku. Prawdopodobnie będzie to wrzesień lub październik 2024.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 18:41