StoryEditorEmerytury

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Jakie miesiące są najlepsze?

Okazuje się, że decyzja o tym, kiedy przechodzimy na emeryturę, powinna być dobrze przemyślana. Niekiedy warto poczekać miesiąc lub dwa dłużej, by cieszyć się lepszymi warunkami. W jakich miesiącach najlepiej przejść na emeryturę?

Kiedy można złożyć wniosek o emeryturę? 

W tej chwili zgodnie z polskim prawem, aby uzyskać status emeryta, wystarczy spełnić dwa warunki: osiągnąć wiek emerytalny oraz udowodnić dowolny okres ubezpieczenia. Wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wniosek o emeryturę można złożyć najwcześniej 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jednak nie zawsze warto się z tym spieszyć. 

W jakim miesiącu nie przechodzić na emeryturę? 

Jak się okazuje, są w roku miesiące, w których lepiej nie decydować się na przejście na emeryturę. Jednym z nich jest czerwiec. I nie ma to nic wspólnego z losem zapisanym w gwiazdach. Chodzi po prostu o to, że właśnie w tym miesiącu podstawa obliczania emerytury podlega jedynie waloryzacji rocznej. Przez pozostałe 11 miesięcy podstawa obliczania emerytury jest dodatkowo waloryzowana kwartalnie. 

Jak jest ustalana wysokość emerytury? 

W przypadku emerytury ZUS, jej wyliczenie polega na stworzeniu ułamka. Mianownik stanowi przeciętna długość życia na emeryturze, oparta o dane Głównego Urzędu Statystycznego. Z kolei w liczniku umieszcza się sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.). 

Obecnie obowiązujące tablice średniej długości życia są dla emerytów sprzyjające - przez pandemię wzrosła śmiertelność. Zatem osoby, które uzyskają prawa emerytalne do końca marca 2023, powinny rozważyć szybkie przejście na emeryturę. Od tego miesiąca obowiązywać będą bowiem nowe tablice, które mogą być mniej korzystne. 

Kiedy przejść na emeryturę w 2023 roku? 

Jak się okazuje, optymalnym terminem na przejście na emeryturę w 2023 roku są luty i lipiec. W przyszłym roku czeka nas bowiem rekordowa waloryzacja świadczeń. 

Przeczytaj więcej: Czeka nas rekordowa waloryzacja emerytur. Kiedy i jakie będą świadczenia? 

W 2023 roku planowane są także tzw. “trzynastka” i “czternastka”, czyli dwie dodatkowe emerytury. Pierwsza z nich ma być wypłacona w kwietniu. Jednak zdaniem ekspertów, osobom, które uzyskają prawa emerytalne w kwietniu lub maju 2023, bardziej opłaci się cierpliwość. Jeśli poczekają one do lipca, nie dostaną co prawda 13. emerytury, ale ich zgromadzony w ZUS kapitał zostanie atrakcyjnie zwaloryzowany. 

Jednak ci, którzy nabędą prawa do emerytury na początku 2023 roku, nie muszą czekać do lipca. Sprzyjającym terminem jest także luty. Taki świadczeniobiorca właściwie od razu otrzyma wypłatę emerytury w zwiększonej wysokości, a do tego “załapie się” jeszcze na trzynastą emeryturę. 

Dlaczego warto odwlekać przejście na emeryturę? 

Część seniorów, którym zdrowie i siły nie pozwalają już na kontynuowanie pracy zawodowej, z pewnością będzie chciała przejść na emeryturę jak najszybciej. Jednak doradcy emerytalni podkreślają, że ci, którzy mogą, powinni pracować dłużej po osiągnięciu wieku emerytalnego, bowiem dzięki temu otrzymają wyższe świadczenie. Na tę chwilę każdy dodatkowy rok aktywności zawodowej zwiększa emeryturę o ok. 10 proc. Wówczas nie tylko opłacamy więcej składek, ale także dla obliczenia wysokości świadczenia przyjmuje się mniejszą liczbę miesięcy życia na emeryturze. Dzięki temu kwota miesięcznej emerytury osiąga wyższą wysokość. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 05:17