StoryEditor13. emerytura 2023

Kiedy ruszy wypłata "trzynastej" emerytury? Znamy dokładny termin

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że część polskich emerytów otrzyma “trzynastkę” jeszcze przed tegoroczną Wielkanocą. Kto może na to liczyć? Jaka ostatecznie będzie wysokość trzynastej emerytury?

Jaka jest wysokość emerytury po waloryzacji w 2023 roku? 

Marzec 2023 to szczególnie gorący miesiąc dla emerytów w Polsce. 1 marca w życie weszły bowiem przepisy, dotyczące waloryzacji emerytur i od tego dnia świadczeniobiorcy otrzymują wypłaty w nowej wysokości. Jak zapewniła szefowa resortu rodziny, Marlena Maląg, wyższe emerytury otrzymało już ponad 7 mln Polaków

Tegoroczna waloryzacja emerytur i rent była rekordowa. Świadczenia wzrosły o 14,8 proc. Waloryzacja miała charakter kwotowo-procentowy z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto. W związku z tym minimalna emerytura w Polsce od 1 marca 2023 wynosi 1588,44 zł brutto dla świadczeniobiorców z ZUS i 90 proc. tej kwoty, czyli 1429,60 zł dla emerytów z KRUS. 

Przeczytaj także: O ile wzrosną emerytury po waloryzacji? 

Dzięki waloryzacji do seniorów trafią łącznie dodatkowe 44 mld zł.

Przeczytaj także: Emerytury rolnicze na nowych zasadach i po waloryzacji. Ile KRUS wypłaci rolnikom w 2023?

13 emerytura 2023: ile wyniesie? 

Jednak rewaloryzacja to nie jedyne wydarzenie, które czeka na emerytów w marcu. Kolejnym jest podanie informacji co do wypłaty “trzynastki”. 

Przypomnijmy, że dodatkowa emerytura zgodnie z prawem wypłacana jest zawsze w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym jest wypłacana. Nie ma znaczenia, czy senior pobiera świadczenie w minimalnej wysokości, czy też wyższe. Oznacza to, że już niedługo emeryci mogą spodziewać się wpływu w maksymalnej wysokości 1588,44 zł brutto, czyli 1445 zł netto. 

Czy “trzynastka” dla każdego wynosi tyle samo? 

Ze względu na to, że dodatkowe emerytury nie zostaną w tym roku zwolnione z podatku dochodowego, nie wszyscy otrzymają “trzynastkę” w takiej samej wysokości. W tym przypadku to, jaka jest wysokość podstawowej emerytury, staje się kluczowe. Z podatku zwolnione są bowiem świadczenia, które nie przekraczają 2500 zł miesięczne. Jednak jeśli senior otrzyma najniższą emeryturę w podwojonej wysokości (“zwykła” emerytura plus “trzynastka”), przekroczy próg 2500 zł i będzie musiał odprowadzić podatek PIT. 

Kiedy będą wypłacane 13 emerytury w 2023 roku? 

W tym roku ZUS podjął wyjątkową decyzję o wcześniejszym wypłacaniu trzynastych emerytur. Jednak nie wszyscy ucieszą się z zastrzyku pieniędzy przed świętami. Wypłaty “trzynastek” powinny ruszyć 1 kwietnia, jednak ze względu na to, że ten dzień wypada w sobotę, ruszą dzień wcześniej - 31 marca. 

"Wcześniejsza wypłata obejmie również te osoby, które otrzymują świadczenie do 10. dnia miesiąca. Listonosze dostarczą środki jeszcze przez Wielkanocą" - poinformowano na stronie Poczty Polskiej, która jest odpowiedzialna za doręczenie części świadczeń. 

Harmonogram wypłat trzynastej emerytury 2023 

Zgodnie z harmonogramem, opublikowanym przez Pocztę Polską, emeryci mogą spodziewać się wypłat w następujących terminach: 

  • 1 kwietnia (wypłata 31 marca), 
  • 5 kwietnia, 
  • 6 kwietnia, 
  • 10 kwietnia (wypłata 7 kwietnia), 
  • 15 kwietnia (wypłata 14 kwietnia), 
  • 20 kwietnia, 
  • 25 kwietnia. 

Tegoroczne wypłacanie trzynastej emerytury zakończy się 25 kwietnia. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 06:36