StoryEditorUlgi dla seniorów

Na jakie zniżki mogą liczyć emeryci podczas ferii z wnukiem i nie tylko?

Emeryci to często ta grupa, która najdotkliwiej odczuwa wszelkie podwyżki cen towarów i usług. Wielu z nich żyje z niewysokiego świadczenia. Jednak emerytom i rencistom przysługują także liczne zniżki i ulgi, z których mogą korzystać na co dzień. Jakie?

Dlaczego warto korzystać z legitymacji emeryta? 

Osoby, które zyskują prawo do świadczeń emerytalnych oraz rentowych, otrzymują odpowiednią legitymację. Podobnie jak w przypadku legitymacji szkolnej, dokument ten jest podstawą do uzyskania zniżek i ulg. Od tego roku legitymacja emeryta jest dostępna wyłącznie w formie elektronicznej, a żeby ją otrzymać, trzeba złożyć wniosek. Warto jednak poświęcić na to czas, ponieważ za okazaniem tego dokumentu emeryt może skorzystać na przykład z ulg na komunikację miejską oraz przejazdy koleją. Standardowa zniżka na bilet kolejowy wynosi 30 proc., jednak seniorom dwa razy do roku przysługuje zniżka w wysokości 37 proc

Czy emeryt musi płacić za abonament? 

Kolejna ulga, z której emeryt może skorzystać na co dzień, dotyczy płacenia za abonament radiowo-telewizyjny. Osoby po 60. lub 75. roku życia, którym przysługuje pełne prawo do emerytury, a wysokość ich świadczenia nie przekracza miesięcznie kwoty 55 proc. przeciętnego wynagrodzenia, są zwolnione z konieczności opłacania abonamentu

Na jakie leki seniorzy mają zniżki? 

Dbanie o zdrowie i zakup leków to zwykle największy wydatek w budżecie seniora. I choć często niewiele da się zrobić, by oszczędzić na tych zakupach, są grupy leków, które przysługują emerytom za darmo. Osoby po 75. roku życia mogą bezpłatnie odebrać między innymi leki na schorzenia kardiologiczne, urologiczne, reumatologiczne oraz inne choroby wieku podeszłego. Pełna lista leków dostępna jest na prowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia portalu Leki75+. 

W przypadku darmowych leków nie jest konieczne dysponowanie legitymacją emeryta. Kluczowy jest numer PESEL – osoba, która chce skorzystać z tej ulgi, musi ukończyć 75 rok życia najpóźniej w dniu wystawiania recepty na leki. 

Aktywne ferie z wnukiem? Seniorze, skorzystaj ze zniżek 

Emeryci, którzy planują aktywny wypoczynek, również mogą na nim oszczędzić. Zniżki dla seniorów obowiązują w wielu hotelach, niektóre ośrodki wypoczynkowe proponują wręcz całe pakiety dla gości w podeszłym wieku. Na ulgowe bilety emeryci mogą liczyć w niektórych kinach, teatrach, muzeach, a także ogrodach zoologicznych czy botanicznych. Warto wcześniej zapoznać się z atrakcjami i zniżkami, jakie oferuje dana instytucja, niekiedy bowiem ulgi dla seniorów przysługują tylko w wybrane dni tygodnia. Ich wysokość jest bardzo zróżnicowana w zależności od instytucji i miasta, jednak zwykle jest to ok. 30-50 proc. 

Przed seniorami otworem stoi cały świat. Z tego powodu mogą oni również taniej wyrobić paszport. Emeryci i renciści zapłacą za tę usługę o 50 proc. mniej, czyli 70 zł zamiast 140. Ta zniżka obowiązuje także przy przedłużaniu paszportu po wygaśnięciu jego ważności. Osoby, które w dniu składania wniosku mają ukończone 70 lat, są zwolnione z opłaty paszportowej.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 01:03