StoryEditor14. emerytura

Niższe „czternastki” w przyszłym roku? Seniorzy mogą być rozczarowani

10.10.2023., 08:00h
Od lipca tego roku wiemy, że 14. emerytura będzie świadczeniem stałym. Seniorzy otrzymali pieniądze we wrześniu. Teraz okazuje się, że prawdopodobnie kwoty świadczenia mogą być niższe. Dlaczego?

Dodatkowe emerytury nazywamy potocznie “trzynastką” i “czternastką”. Pierwsza swoją premierę miała w 2019 roku. Po roku rząd nadał temu świadczeniu charakter stały. Jego wypłata przypada na kwiecień. W 2021 roku pojawiła się inna dodatkowa emerytura – “czternastka”. Od lipca również stała się świadczeniem stałym. To dodatkowe wsparcie dla seniorów, swoisty dodatek do emerytury podstawowej, wypłacany z urzędu każdego roku. 

Ile wyniesie 14. emerytura w przyszłym roku?

„Fakt” poinformował, że w najnowszym projekcie budżetu państwa na przyszły rok nie zaplanowano na wypłatę 14. emerytury wystarczająco dużo pieniędzy i być może seniorzy otrzymają niższe wypłaty niż w tym roku. – Projekt budżetu państwa na 2024 r. zakłada 30 mld zł na wypłatę trzynastek i czternastek. Tymczasem w tym roku wydatki na te świadczenia pochłonęły ok. 35 mld zł – mówi dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, czytamy we „Fakcie”.

14. emerytura w 2023 roku

„Czternastka” została podwyższona przez rząd i wynosiła 2650 zł brutto. W tej kwocie „należy się” seniorom, którzy pobierają emeryturę do 2900 zł. Powyżej tej sumy obowiązuje reguła złotówka za złotówkę, wtedy 14. emerytura jest proporcjonalnie pomniejszana. Aby ją otrzymać, nie trzeba składać żadnego wniosku. Czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza kwoty 5500 zł brutto.

image
Świadczenia emerytalne

14. emerytura jednak wyższa. Znamy kwotę!

“Czternastka” – komu się należy?

Jest wypłacana osobom uprawnionym do: 

  • emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, 
  • emerytur pomostowych, 
  • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, 
  • rent socjalnych, 
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, 
  • rodzicielskich świadczeń uzupełniających, 
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, 
  • rent inwalidów wojennych i wojskowych. 

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: Fakt.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 11:00