StoryEditorŚwiadczenie dla wdowców

Nowe świadczenie od ZUS: renta wdowia. Kto może na nią liczyć? Ile wyniesie?

Wdowy i wdowcy to grupa, która często zmaga się nie tylko z samotnością, ale także z ubóstwem. Już od wielu lat pojawiały się projekty, które miały na celu poprawę sytuacji osób, które straciły współmałżonków, jednak dotąd nie weszły w życie. To ma się zmienić już niedługo. Czy dla otrzymania wdowiej renty trzeba będzie spełnić dodatkowe warunki? O jakich kwotach mowa?

Ilu Polaków skorzysta z wdowiej renty? 

Dla wielu seniorów w Polsce strata małżonka oznacza nie tylko ogromne, trudne przeżycie o charakterze emocjonalnym, ale także pogorszenie statusu majątkowego, a niekiedy nawet całego poziomu życia. Koszty prowadzenia gospodarstwa domowego są bowiem wysokie i wciąż rosną, między innymi ze względu na podwyżki cen prądu i gazu. Utrzymywanie domu z dwóch świadczeń emerytalnych jest o wiele łatwiejsze. Właśnie dlatego rząd chce zadbać o seniorów, których dotknęło wdowieństwo. Szacuje się, że z programu skorzysta od razu nawet 1,5 miliona osób. 

Czy nowy rząd podejmie pracę nad wdowią rentą? 

Zgodnie z prawem, jeżeli rządowy projekt ustawy nie zostanie uchwalony przed końcem kadencji sejmu, proces legislacyjny musi rozpocząć się od nowa, jeśli nowy skład posłów zechce podjąć tę samą kwestię. Jednak zainteresowani nie muszą się obawiać, że proces ustalenia w Polsce świadczenia dla wdów i wdowców niepotrzebnie się wydłuży, bowiem ten projekt nie pochodził od rządu, ale był projektem obywatelskim, co oznacza, że nowy sejm będzie mógł kontynuować pracę nad nim bez konieczności procedowania od początku. Może się zdarzyć, że politycy zechcą przygotować projekt od zera, jednak niezależnie od tego, ile to potrwa, renta wdowia ma stać się w Polsce faktem. 

Ile wyniesie wdowia renta w Polsce? 

W tej chwili osoba, która owdowieje, musi radzić sobie z tym co ma, czyli albo własną emeryturą, albo rentą rodzinną po zmarłym małżonku, która przysługuje osobom nie mającym prawa do świadczeń emerytalnych. Renta rodzinna wynosi maksymalnie 85 proc. emerytury, jaką przed śmiercią otrzymywał współmałżonek. Aby wesprzeć wdowców, zaproponowano projekt obywatelski, zgodnie z którym otrzymywaliby oni nowe świadczenie. Jego wysokość byłaby równa wysokości emerytury otrzymywanej przez wdowca oraz 50 proc. emerytury zmarłego, bądź odwrotnie – emerytury zmarłego oraz 50 proc. emerytury wdowca. Podstawą byłoby to świadczenie, które było wyższe. 

Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z projektem renta wdowia nie może być wyższa od trzykrotności przeciętnej emerytury. Obecnie przeciętna emerytura wynosi 2 545 złotych. Wdowia renta mogłaby zatem wynosić maksymalnie 7 635 złotych. Po waloryzacji w 2024 roku te kwoty ulegną zmianie i wówczas świadczenie to będzie mogło mieć maksymalną wysokość około 8-8 500 zł.

Czy od renty rodzinnej można uzyskać rentę wdowią? 

Wdowcy lub wdowy, którzy nie mają własnych dochodów, lecz utrzymywali się z emerytury współmałżonka, po jego śmierci również mogą liczyć na wdowią rentę. Będzie ona stanowiła sumę renty rodzinnej (nie więcej niż 85 proc. emerytury zmarłego) oraz połowy emerytury zmarłego małżonka. 

Czy rozwiedziony małżonek może otrzymać wdowie świadczenie? 

Zgodnie z obowiązującym prawem, osoba, której małżonek zmarł po rozwodzie, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli spełni wszystkie wymagania a do tego udowodni, że w dniu śmierci współmałżonka miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową. W przypadku kobiet rentę można uzyskać także na podstawie alimentów, wypłacanych przez małżonka w wyniku porozumienia między rozwiedzionymi lub separowanymi. Prawdopodobnie w tej sytuacji renta wdowia będzie przysługiwała osobom, które uzyskały prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:58