StoryEditorPamiętaj o tym!

Od czerwca rekordowe limity dorabiania do emerytury i renty

05.06.2024., 12:04h
Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, a dorabiają do wcześniejszej emerytury lub renty, powinny uważać. Ważne jest to, czy ich dodatkowe zarobki nie przyczynią się do zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia. Jakie limity obowiązują od 1 czerwca 2024 roku?

Spis treści:

Kwoty przychodu – nowe limity

Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Nowe limity

Szczęśliwie dla świadczeniobiorców te limity będą wyższe niż w poprzednim kwartale. Dzięki temu zarobki do 5703,20 zł brutto miesięcznie w czerwcu, lipcu i sierpniu nie spowodują zmniejszenia emerytury czy renty. W razie przychodu od 5703,20 zł do 10 591,60 zł świadczenie zostanie zmniejszone.  

Kwoty przychodu – nowe limity

Od 1 czerwca 2024 roku kwoty przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie emerytury lub renty wynoszą:

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia tj. 5.703 zł 20 gr,
  • 130% tego wynagrodzenia, tj. 10.591 zł 60 gr.

Co to oznacza? Zainteresowani muszą po prostu pilnować wysokości swoich dodatkowych dochodów. Chodzi o osoby, które są na wcześniejszej emeryturze czy rencie, czyli nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Progi zwiększą się zatem odpowiednio o ok. 425 zł i 790 zł brutto. Te limity zarobkowe zmieniają się cztery razy w roku.

image
Kwoty przychodu – nowe limity
FOTO: Envato Elements

Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Emeryci, którzy już osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna. To oni mogą może dorabiać bez żadnych limitów, nie przejmując się tym, czy na konto wpłynie ich świadczenie emerytalne. Wyjątkiem są emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego. Jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, bez dopłaty do minimum. Bez ograniczeń mogą dorabiać niektórzy renciści – pobierający renty dla inwalidów wojennych, czy inwalidów wojskowych, jeśli niezdolność do pracy jest powiązana ze służbą wojskową. Tyczy się to także rent rodzinnych po uprawnionych do tych świadczeń. Limity nie obowiązują osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Przeczytaj także: Kto może skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego?

Nowe limity

Nowe kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie emerytury czy renty ogłosił komunikatem z dnia 15 maja 2024 r. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w związku z ogłoszeniem przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2024 r. (8.147 zł 38 gr).

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 15:21