StoryEditorEmerytura w Polsce

Szykują się zmiany ważne dla seniorów! Dwa punkty, które namieszają w systemie emerytur

22.11.2023., 12:57h
Kwestie związane z emeryturami w Polsce to temat palący. Nic dziwnego, że Koalicja ma już swoje pomysły na to, jak poprowadzić politykę społeczną. To ważny punkt umowy koalicyjnej KO, Trzeciej Drogi i Lewicy.

Koalicjanci podkreślają, że zależy im na tym, aby świadczenia społeczne wspierały rodziny polskie, ale także osoby z niepełnosprawnościami, opiekunów osób, które nie mogą żyć w pełni niezależnie i oczywiście seniorów. Zapewnienie godnych warunków życia emerytom i rencistom to jedne z ważniejszych postulatów. Możemy więc spodziewać się rozwiązań, które zwiększą aktywność osób starszych, ale nie tylko. Kolacja już ma pomysł na to, jak finansowo wesprzeć seniorów po śmierci współmałżonka.

Renta wdowia – ważne zmiany

Wyborcza.biz informuje, że plany przyszłego rządu są już poważnie skrystalizowane. Zwłaszcza w temacie renty rodzinnej, czyli wdowiej. Obecnie wdowa pobierająca emeryturę po śmierci współmałżonka może przejść na jego świadczenie, by otrzymywać 85 proc. stawki, jaka przysługiwała zmarłemu mężowi (oczywiście zasada ta dotyczy analogicznie wdowca). Kolacja ma nowe plany. Owdowiała osoba będzie mogła zachować swoją emeryturę i powiększyć ją o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku (w wysokości 85 proc.) i 50 proc. swojego świadczenia. Ważne, aby łączna suma pobieranych świadczeń nie przekroczyła trzykrotności przeciętnej emerytury, która wynosi 3482 zł. 

image
Emerytury 2024

Waloryzacja emerytur i rent 2024: jakie będą stawki świadczeń dla seniorów?

Dwie waloryzacje?

Do tej pory emeryci i renciści mogli liczyć na wyższe przelewy, czyli podwyżkę pobieranych świadczeń raz w roku w marcu. W tym przypadku ważny jest wskaźnik inflacji. W tym roku waloryzacja emerytur i rent była rekordowa i wyniosła 14,8 proc. Nowy rząd ma śmiały pomysł na wprowadzenie dodatkowej waloryzacji. W jakich okolicznościach miałaby funkcjonować? Gdy od stycznia do końca czerwca danego roku inflacja przekroczy 5 proc., to w takim wypadku świadczeniobiorcy mogą liczyć na drugą podwyżkę, najpewniej we wrześniu lub październiku. Według ekonomistów takie działanie jest dobre dla finansów państwa.

Od czego zależy wysokość waloryzacji? 

Emerytury i renty do tej pory były waloryzowane są raz do roku, jednak kwoty te nie są stałe. Wszystko zależy od sytuacji gospodarczej kraju. Wskaźnik waloryzacji ustala się bowiem w odniesieniu do inflacji oraz średniej krajowej pensji w Polsce w roku poprzedzającym waloryzację. 

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: next.gazeta.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 11:35