StoryEditorEmerytury 2023

Waloryzacja rent i emerytur 2023. Kiedy i o ile wzrosną świadczenia?

Coraz więcej wiadomo już na temat tegorocznej waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych. Świadczeniobiorcy mogą być już niemal pewni, że czeka ich rekordowo wysoka podwyżka. O jakich kwotach mowa? Kiedy wyższe emerytury trafią na konta?

Na jakiej podstawie przeprowadzana jest waloryzacja emerytur? 

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest co roku. Wysokość świadczeń nie pozostaje zawieszona w próżni. Jest zależna od wskaźnika waloryzacji, który wyliczany jest na podstawie opublikowanej przez prezesa GUS realnej wartości inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku. 

Podczas konferencji prasowej z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej, która odbyła się 26 stycznia, poinformowano, że wskaźnik waloryzacji świadczeń został oszacowany na poziomie 14,8 proc. Jego ostateczna wysokość zostanie ogłoszona w lutym, gdy pojawią się dane z GUS, dotyczące wskaźnika inflacji. Wiadomo jednak, że na pewno nie będzie on niższy. 

O ile wzrosną emerytury w 2023 roku? 

Jeżeli złożone podczas konferencji prasowej deklaracje minister Maląg i prof. Uścińskiej okażą się prawdą, wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 roku wyniesie 14,8 proc. Podwyżka wysokości świadczeń będzie miała charakter kwotowo-procentowy, o czym zapewniły już przedstawicielki MRiPS i ZUS. Oznacza to, że emerytury i renty wzrosną o co najmniej 250 zł. 

- Jeżeli jednak ze wskaźnika procentowego waloryzacji będzie wynikać więcej, to rzeczywiście emeryt dostanie wyższą kwotę - zapowiedziała Marlena Maląg. 

Jaka będzie minimalna emerytura w 2023 roku? 

Obecnie minimalna wysokość emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej wynosi 1338,44 zł brutto. Jeżeli okaże się, że wskaźnik waloryzacji utrzyma się na przewidywanym poziomie 14,8 proc., świadczeniobiorcy w tym roku będą otrzymywali najniższą emeryturę oraz renty w wysokości 1588 zł brutto

Od kiedy emeryci dostaną wyższe świadczenie? 

Tradycyjnie waloryzacja rent i emerytur przeprowadzana jest 1 marca. Nie inaczej będzie również w tym roku. Oznacza to, że świadczeniobiorcy już od marca mogą spodziewać się wypłat w odpowiednio zwiększonej wysokości. 

Czy waloryzacja obejmie “trzynastkę”? 

W 2023 roku emerytom zostanie wypłacona także 13. i 14. emerytura, czyli tak zwana “trzynastka” i “czternastka”. Pierwsze dodatkowe świadczenie planowane jest na maj, a zatem już po waloryzacji, przypadającej w marcu. Oznacza to, że zarówno 13. jak i 14. emerytura wypłacane będą już na poziomie zwiększonego świadczenia - w wysokości 1588,44 zł brutto czyli 1445 zł netto.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 15:43