StoryEditorPomoc energetyczna

Rząd planuje wakacje rachunkowe dla przedsiębiorców. Obejmą wiejskie biznesy?

Drastyczne podwyżki kosztów zużycia gazu sprawiły, że wiele firm znalazło się w bardzo trudnym położeniu. Chcąc im pomóc, rząd planuje stworzenie możliwości wakacji rachunkowych. Jakie miałyby być warunki? Kto będzie mógł liczyć na czasowe zwolnienie z rachunków?

Kogo obejmą wakacje rachunkowe? 

W ostatnich miesiącach wielu przedsiębiorców publikowało w internecie zdjęcia rachunków za gaz, które otrzymały ich firmy. W niektórych przypadkach okazywały się one gwoździem do trumny i zdjęciu rachunku towarzyszyła informacja o zamknięciu przedsiębiorstwa. By pomóc polskim firmom, rząd wpadł na pomysł stworzenia wakacji rachunkowych. Taka ulga ma pomóc szczególnie małym i średnim firmom, zwłaszcza tym, których nie objęła ustawa o przedsiębiorstwach energochłonnych, czyli np. piekarniom. 

Jak mają działać wakacje rachunkowe? 

Wakacje rachunkowe mają być oparte na podobnym mechanizmie, co działające ubiegłego lata wakacje kredytowe. Przedsiębiorcy mieliby zatem możliwość zawieszenia rachunków na 4 miesiące w roku. Politykom zależy, by wprowadzone rozwiązanie wsparło wiele branży, a przy tym zostało zaakceptowane przez Unię Europejską. 

Część ekspertów nie jest jednak zachwycona propozycją wakacji rachunkowych. Ich zdaniem to tylko doraźna pomoc, która nie pozwoli pozbyć się problemu, a tylko przez chwilę o nim nie myśleć. Podkreślają także, że z tego rozwiązania skorzystają zarówno firmy w kryzysie, jak i te, które radzą sobie z nim, przerzucając koszty na swoich klientów i odbiorców usług. 

Obniżka cen gazu dla małych i średnich biznesów 

Choć mówi się, że ogłoszenie programu wakacji rachunkowych to kwestia najbliższych tygodni, póki co pozostają one wciąż w sferze domysłów. Nie oznacza to jednak, że w sprawie gazu dla przedsiębiorstw nic się nie dzieje. Od 18 stycznia PGNiG Obrót Detaliczny wprowadziła obniżkę cen gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw, rozliczających się w oparciu o cennik “Gaz dla Biznesu”. Obniżka wyniesie 150 zł/MWh, czyli ok. 19 proc. Zostanie wprowadzona za pomocą mechanizmu automatycznego - przedsiębiorca nie musi podejmować żadnych działań, by ta ulga została uwzględniona w rozliczeniach. 

PGNiG podkreśla, że jej podstawowym zadaniem jest zapewnienie odbiorcom bezpieczeństwa energetycznego – w tym także przedsiębiorcom. Dzięki zabezpieczeniu dostaw, możliwe było wprowadzenie czasowej obniżki, która będzie obowiązywać do 31 marca. 

Przypomnijmy, że w styczniu 2023 odnotowano drastyczny spadek cen gazuna niektórych giełdach paliwo kosztowało mniej niż przed wybuchem wojny w Ukrainie. PGNiG podkreśla jednak, że cenniki nie są zmieniane w zależności od wahań giełdowych, co zdaniem spółki widoczne było zwłaszcza wtedy, gdy gaz na giełdzie kosztował 1500 zł/MWh, a w PGNiG utrzymywał się wciąż na poziomie 793 zł/MWh. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:57