StoryEditorKontrole podatkowe

Skarbówka coraz częściej kontroluje Polaków. Gdzie najczęściej fiskus prześwietla podatników?

Zebrane przez Ministerstwo Finansów dane wykazały, że w 2022 roku rozpoczęto o blisko 10 proc. więcej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku ich liczba będzie nadal rosła. Dlaczego?

Ile kontroli podatkowych zaczęto w 2022 roku? 

Rok 2021 zakończył się z bilansem 15,5 tysięcy zainicjowanych kontroli podatkowych. Ten wynik pobił rok 2022, kiedy takich działań wszczęto o 9,9 proc. więcej. Było ich wówczas łącznie ponad 17 tysięcy. Eksperci są zdania, że zjawisko to wynika ze zmian w polityce podatkowej, może też być wynikiem zwiększenia samych zasobów i efektywności organów podatkowych. 

Dlaczego fiskus wzmaga kontrole? 

W przypadku odpowiedzi na pytanie, dlaczego fiskus coraz chętniej kontroluje podatników, zastosowanie znajduje stara maksyma: kiedy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze. Państwo poszukuje dodatkowych wpływów, a te najłatwiej ściągnąć, wykazując podatnikom nieprawidłowości. 

– Wzmożone kontrole podatkowe w 2022 roku można skomentować jednym, prostym stwierdzeniem – rządzący poszukują pieniędzy. A skąd indziej je pozyskać jak nie od podatników? Państwo mierzy się obecnie z popandemiczną rzeczywistością oraz trudną międzynarodową sytuacją gospodarczą, której odzwierciedleniem jest obecny poziom inflacji. Już te okoliczności świadczą o braku środków w budżecie państwa, który jest dodatkowo nadwyrężany rozdawaniem pieniędzy w ramach kolejnych programów rządowych – wyjaśnia prof. Adam Mariański, prezes Polskiego Instytutu Analiz Prawno-Ekonomicznych, przewodniczący Komisji Podatkowej BCC. 

Skarbówka wykrywa błędy początkujących 

Większa ilość kontroli może wynikać także z wdrażania nowych systemów, zmian w przepisach podatkowych i podejmowania przez Polaków większej aktywności gospodarczej po pandemii. Wszystkie nowości pociągają bowiem za sobą wyższe prawdopodobieństwo błędów. 

– Moim zdaniem, kontroli jest dużo i należy domniemywać, że wzrost ich liczby ma związek z funkcjonowaniem m.in. kas online, rozbudową systemu STIR czy obowiązkiem składania plików JPK oraz automatycznym przetwarzaniem danych z tych systemów. Organy bez trudu i bardzo szybko zauważają nawet drobne nieprawidłowości, jak np. kilkudniowe opóźnienie w zapłacie podatku czy omyłkowe niewykazanie faktury w rejestrze sprzedaży bądź zakupu – mówi Marek Niczyporuk, doradca podatkowy z Kancelarii Ars AEQUI. 

Gdzie w 2022 roku było najwięcej kontroli skarbówki? 

Jeżeli chodzi o rozpoczęte w 2022 roku kontrole Urzędu Skarbowego, najwięcej z nich miało miejsce na terenach następujących województw

  • mazowieckie – 2 934, 
  • dolnośląskie – 1 987, 
  • małopolskie – 1 800, 
  • śląskie – 1 646, 
  • wielkopolskie – 1 328. 

Najmniej kontroli rozpoczęto w województwach opolskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim. 

Ile kontroli wykazało nieprawidłowości? 

Wzmożeniu liczby wszczynanych kontroli towarzyszy także kończenie tych, które już są w toku. W 2022 roku do końca doprowadzono ponad 18,1 tys. kontroli podatkowych. To o 14,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Okazuje się, że procedury kontrolne są coraz sprawniejsze. 

- Zauważam przyspieszenie procedur kontrolnych. Obecnie potrafią trwać nawet kilka tygodni, a kiedyś było to wiele miesięcy. W momencie rozpoczęcia kontroli urzędnicy najczęściej już wiedzą, które transakcje należy sprawdzić. To istotna zmiana w stosunku do lat wcześniejszych. Wówczas znaczna część kontroli weryfikowała dokumenty przedsiębiorców, dopiero szukając nieprawidłowości. A o istnieniu tych ostatnich mogli się dowiedzieć np. z anonimowych donosów – analizuje doradca podatkowy Niczyporuk. 

Jak się okazuje, nieprawidłowości jest sporo. Spośród kontroli, które zakończyły się w 2022 roku, błędy wykazało 17,6 tys., czyli 96,6 proc. Zdaniem ekspertów, tak wysokie wyniki świadczą o wysokiej skuteczności mechanizmów typowania podmiotów do kontroli. 

Ile budżet państwa zarobił na kontrolach skarbówki? 

Po zakończeniu kontroli, która wykazała nieprawidłowości, podatnik ma dwie opcje. Może skorygować błędy i zapłacić podatek w innej wysokości niż pierwotnie deklarowana lub wkroczyć na ścieżkę wojenną i dochodzić swoich racji, co nierzadko kończy się wygraną. 

- Znaczna część podatników decyduje się walczyć o swoje racje, co w wielu przypadkach prowadzi ich do zwycięstwa w sądach administracyjnych. Kontrole wszczynane są bardzo często w zakresie zobowiązań podatkowych za lata, których zbliżający się termin przedawnienia nie pozwala na wydanie decyzji w ciągu 5 lat od powstania obowiązku podatkowego. Prowadzi to do instrumentalnego wszczynania postępowań karnych skarbowych, które mają za zadanie jedynie wydłużyć czas na wydanie rozstrzygnięć przez urzędy skarbowe. Takie działania są niedopuszczalne – stwierdza prezes Polskiego Instytutu Analiz Prawno-Ekonomicznych. 

Mimo to, wiele osób nie zamierza walczyć z urzędem skarbowym i decyduje się zapłacić. Ustalenia kontroli podatkowych zakończonych w 2022 roku wyniosły łącznie 3,179 mld zł. 

Eksperci apelują: liczba kontroli nie spadnie 

Zdaniem analityków, tendencja skarbówki do “prześwietlania” podatników będzie tylko narastała. Przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków zakończone kontrole przynoszą państwu zysk. O błędy ze strony obywateli z kolei nietrudno - sprzyjają im zmiany przepisów podatkowych. Coraz sprawniejsze metody przeprowadzania kontroli również zachęcają fiskus do tego, by takie działania podejmować.

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 15:11