StoryEditornowy projekt obywatelski

500+ dla małżeństw z długim stażem: czy seniorzy dostaną dodatkowe wsparcie?

Do sejmu wpłynęła petycja obywatelska o rozszerzenie programu socjalnego 500+, który miał wspierać polskie rodziny. Chodzi o objęcie nim małżeństw z wieloletnim stażem. Jednak pomysł natychmiast wzbudził kontrowersje. Z jakiego powodu? Jakie są szczegóły tego projektu?

Kto może dostać 500+ dla seniora? 

Dodatek socjalny w wysokości 500 zł obowiązuje nie tylko w przypadku rodzin z dziećmi, choć z pewnością w tej formie jest najbardziej znany. Jednak na wsparcie finansowe w tej wysokości mogą liczyć także osoby starsze, po 75 roku życia, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny oraz seniorzy i osoby powyżej 18 lat, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Ten program działa w Polsce od 2019 roku. 

Przeczytaj więcej: 500 + dla seniorów. Kto może dostać dodatkowe pieniądze? 

Jednak hasło “500+ dla seniorów” już niedługo może oznaczać coś innego. Wszystko za sprawą projektu obywatelskiego, który trafił wcześniej w podobnej formie do kancelarii prezydenta, a dziś zajmuje polityków w sejmie. 

Jakie były pomysły na wsparcie małżeństw z długim stażem? 

Kwestia nagród finansowych za długi staż pożycia małżeńskiego pojawia się w sejmie nie po raz pierwszy. Po wygranych wyborach w 2020 roku petycja o podobnej treści pojawiła się na biurku prezydenta Andrzeja Dudy. Wówczas proponowano objęcie wsparciem małżeństw z 50-letnim stażem, które wychowały dwoje dzieci. Jednak Andrzej Duda odrzucił projekt. 

Powrócił on wiosną tego roku. Pomysłodawcy proponowali tym razem dopłaty dla małżeństw, które przeżyły ze sobą co najmniej 40 lat. Miałyby to jednak być jednorazowe nagrody, wypłacane z co 5 lat od 40 rocznicy ślubu. Przy okazji tego projektu nie przedstawiono konkretnych kwot wsparcia. 

Najnowszy projekt dodatku pieniężnego dla małżeństw z długoletnim stażem miałby dotyczyć tych par, które przeżyły ze sobą 50 lat. Sejm musiałby rozstrzygnąć, czy pieniądze trafią do małżeństw bezdzietnych, czy przysługiwać będą tylko tym, którzy wychowali potomstwo. 

Dlaczego politycy chcą nagradzać małżeństwa z długim stażem? 

Stworzeniu projektu o dopłatach dla małżeństw z kilkudziesięcioletnim stażem przyświecają dwa główne cele. Pierwszy z nich to realizacja polityki prorodzinnej i wspieranie małżeństw. Jeden z posłów PiS anonimowo przyznał Gazecie Wyborczej, że taki program byłby jasnym komunikatem polityki prorodzinnej. 

- Zważywszy na to, że już co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, taka dodatkowa gratyfikacja byłaby jasnym sygnałem, że wspieramy w Polsce małżeństwa - wyjaśnił. 

Drugi, nie mniej ważny cel, to wspieranie seniorów. Emerytury w Polsce są bowiem niewysokie. Jak podaje Wyborcza, w 2021 roku stanowiły zaledwie 54 proc. podstawowej płacy. Emeryci bardzo często mają więc kłopoty z tym, by spiąć domowy budżet, obciążony nie tylko codziennymi wydatkami na utrzymanie gospodarstwa domowego, ale także wizytami u lekarzy i lekami. 

Jakie kontrowersje towarzyszą pomysłowi na 500+ dla małżeństw? 

Choć politycy partii rządzącej zamierzają w najbliższym czasie pochylić się nad projektem wsparcia dla małżeństw, nie wszyscy są nim zachwyceni. Eksperci do spraw finansowych wskazują na pewne błędne założenia, które towarzyszą całemu pomysłowi. 

Po pierwsze, analitycy obawiają się, że tego typu gratyfikacja dla małżeństw z długim stażem zmniejszyłaby liczbę rozwodów tylko na papierze. 

- To przykład tego, na co nie powinny być przeznaczane środki publiczne, ponieważ nie wspierają żadnego z celów polityki społecznej, jak zmniejszanie nierówności czy ochrona ryzyka społecznego, ani nawet dzietności. Wprowadzenie takiego świadczenia może też sprzyjać sztucznemu utrzymywaniu związku mimo rozpadu pożycia małżeńskiego - mówi Wyborczej były minister finansów, prof. Paweł Wojciechowski. 

Kolejny fakt, który wzbudza wątpliwości ekspertów co do racjonalności wprowadzania programu 500+ dla małżeństw, dotyczy tego, że w gorszej sytuacji znajdują się emeryci, którzy są samotni. Takie osoby muszą utrzymywać siebie oraz całe gospodarstwo domowe z jednego świadczenia, które często jest groszowe. Zdaniem ekspertów, to właśnie takie osoby w pierwszej kolejności powinny dostać wsparcie od państwa. 

Rząd ma pochylić się nad obywatelskim pomysłem ustawy o 500+ dla małżeństw w najbliższych miesiącach i przedyskutować szczegóły. Dopiero wtedy dowiemy się, czy program faktycznie wejdzie w życie i jakie będą jego zasady. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 18:55