StoryEditorRenta wdowia

Czy można nie dostać renty wdowiej z powodu młodego wieku?

Wdowieństwo może się przydarzyć w każdym wieku. Już niebawem osoby, które straciły współmałżonka, będą mogły liczyć na pomoc od państwa. Czy rentę wdowią dostaną też osoby, które owdowiały przed osiągnięciem wieku emerytalnego?

Spis treści:

Kiedy renta wdowia wejdzie w życie? 

Pod koniec lipca Sejm i Senat przyjęły ustawę o rencie wdowiej. Brakuje jeszcze tylko podpisu prezydenta, by stała się ona faktem. Choć Andrzej Duda prawdopodobnie nie będzie zwlekał z podpisaniem dokumentów, na wdrożenie renty wdowiej przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Nabór wniosków ma ruszyć na początku 2025 roku, a pierwsze pieniądze trafią do owdowiałych seniorów w połowie przyszłego roku. 

Ile wyniesie renta wdowia? 

Choć obiecywano, że renta wdowia wyniesie 50 proc. świadczenia po zmarłym małżonku lub renty rodzinnej po nim, w rzeczywistości będzie inaczej. Pomiędzy 1 lipca 2025 a 31 grudnia 2026 będzie ona wypłacana w wysokości 15 proc. emerytury lub renty rodzinnej. W kolejnych latach odsetek ten ma wzrosnąć do 25 proc. Po 2027 roku rząd poinformuje, czy jest szansa na podniesienie renty wdowiej do obiecywanych 50 proc. 

Przeczytaj także: Renta wdowia przyjęta przez Senat. Jakie będą stawki?

Kto skorzysta z renty wdowiej? 

Renta wdowia ma być formą wsparcia dla seniorów, którzy stracili swoich współmałżonków i znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Wielu starszych ludzi po owdowieniu musi odnaleźć się nie tylko w nowej rzeczywistości, ale także w nowych warunkach ekonomicznych, w których muszą utrzymywać się samodzielnie. Wdowia renta ma im w tym pomóc. To część polityki socjalnej rządu Donalda Tuska. 

Czy renta wdowia zadziała wstecz? 

Początkowo wiele osób zastanawiało się, czy renta wdowia obejmie wszystkich, czy tylko te osoby, które owdowieją już po wprowadzeniu przepisów. Okazuje się, że prawo zadziała wstecz i również wdowcy, którzy żyją samotnie już od jakiegoś czasu, będą mogli liczyć na wsparcie. Pojawiają się jednak kolejne doprecyzowania przepisów, w tym kryterium wiekowe. 

Przeczytaj także: Bon energetyczny: już można składać wnioski o wypłatę świadczenia!

Czy można być za młodym na rentę wdowią? 

Rząd wprowadził kryterium wiekowe, przez które część osób nie otrzyma świadczenia. Będzie ono przysługiwało tym wdowcom, których mąż lub żona zmarli nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Pozostały przy życiu małżonek w chwili śmierci drugiej połówki musi mieć zatem nie mniej niż: 

  • 55 lat dla kobiety, 
  • 60 lat dla mężczyzny. 

Oznacza to, że jeżeli kobieta owdowieje, mając 58 lat, będzie jej przysługiwała renta wdowia po zmarłym mężu. Jednak mężczyzna, który straci żonę w tym samym wieku, nie dostanie po niej świadczenia. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. wrzesień 2024 17:56