StoryEditorZasiłki chorobowe

Nadchodzą zmiany w zwolnieniach chorobowych! Kto będzie wypłacał pensję na L4?

Wśród nowości, wprowadzanych w życie przez rząd, znalazły się między innymi zmiany w systemie zwolnień chorobowych. Eksperci spodziewają się, że niestety nie przyniosą one nic dobrego. Na czym będzie polegała rewolucja w L4? Jakie mogą być jej skutki?

Kto wypłaca pensję pracownikowi na L4? 

Zgodnie z obowiązującym w tej chwili prawem, obowiązek wypłaty pensji dla pracownika, który przebywa na zwolnieniu chorobowym, spoczywa na jego pracodawcy. Musi on uiścić wypłatę choremu za 33 lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, w zależności od wieku zatrudnionej osoby. Jeżeli długość zwolnienia chorobowego dla osoby poniżej 50. roku życia przekroczy 33 dni, od 34 dnia jej wypłata w formie zasiłku chorobowego uiszczana jest przez ZUS. 

Zmiany w L4: kto będzie wypłacał zasiłek chorobowy? 

Konieczność wypłacania zasiłku chorobowego z budżetu firmy jest kłopotliwa szczególnie dla małych przedsiębiorstw. Chcąc im pomóc, rząd Donalda Tuska zapowiedział zmiany. Od 2025 roku obowiązek opłacania chorego pracownika ma spoczywać na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych już od 1 dnia jego przebywania na zwolnieniu. Takie rozwiązanie ma odciążyć małe firmy. Jego koszt dla budżetu państwa oszacowano na 11 mld zł. 

Jakie mogą być skutki zmian w wypłacaniu zasiłku chorobowego? 

W tym miejscu można byłoby ironicznie powiedzieć, że rząd chciał dobrze, ale wyszło jak zwykle. Zdaniem ekspertów, zmiany w wypłacaniu zasiłku chorobowego wcale nie muszą okazać się dobre ani dla pracowników, ani dla pracodawców. Ci pierwsi mogą ucierpieć na tym, że ZUS nie wypłaci im zasiłku w terminie otrzymywania zwykłej pensji. Zakład ma na to bowiem 30 dni od dnia uzyskania pełnej dokumentacji i nic nie zobowiązuje go do dokonania wypłaty w dniu, w którym pracownik otrzymałby pieniądze z firmy. Dla niektórych nie będzie to niedogodność, jednak osoby, które mają inne zobowiązania, np. kredytowe, mogą mieć kłopoty, gdy udadzą się na L4. 

ZUS ucierpi na wypłacaniu zasiłku chorobowego Polakom? 

Na potencjalnym chaosie, który może się pojawić po wejściu w życie nowych przepisów, prawdopodobnie ucierpi również ZUS. Konieczność wypłacania pracownikom na zwolnieniu zasiłku chorobowego może doprowadzić instytucję do problemów z płynnością finansową. A to z kolei będzie miało konsekwencje dla wielu innych Polaków, którzy także otrzymują świadczenia z ZUS. Mogą pojawić się komplikacje w systemie płac czy opóźnienia w wypłacie zasiłków. 

Kto skorzysta na zmianach w wypłacaniu zasiłku chorobowego? 

Czy wobec tego przeniesienie obowiązku wypłacania zasiłku chorobowego od 1 dnia zwolnienia na Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miało w ogóle jakiekolwiek pozytywne konsekwencje? Zdaniem ekspertów tak, bowiem mali i średni przedsiębiorcy faktycznie będą odciążeni dzięki tej zmianie. 

Czeka nas lawina fałszywych L4? 

Dane firmy Conperio, która zajmuje się doradztwem w przypadku zwolnień chorobowych, wskazują na to, że co piąty pracownik przebywający na L4 oszukuje swojego pracodawcę, przedkładając w miejscu zatrudnienia bezpodstawnie wystawione zwolnienie lekarskie. Skala problemu jest duża i nie wydaje się, by zmiany w wypłacaniu zasiłku chorobowego miały na nią wpłynąć. Analitycy są zdania, że potrzebne są inne rozwiązania - na przykład uregulowanie kwestii teleporad, które są głównym źródłem fałszywych zwolnień lekarskich.

 

źródło: interia

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 13:58