StoryEditorOdszkodowanie medyczne

Nowe świadczenie medyczne: dla kogo do 200 tys. zł?

Od 2 lipca w Polsce uzyskać można nowe świadczenie medyczne. Należny się osobom, które ucierpiały na zdrowiu wskutek błędu medycznego. W jaki sposób można uzyskać taką rekompensatę finansową?

Spis treści:

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – co to jest? 

Od 2024 roku działa w Polsce Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, powiązany z Rzecznikiem Praw Pacjenta. Jego zadaniem jest zapewnienie prostego i szybkiego trybu uzyskania rekompensaty finansowej przez osoby, które podczas pobytu w szpitalu doznały uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub uległy zakażeniu szpitalnemu. Chodzi o to, by pokrzywdzeni pacjenci mogli uzyskać odszkodowanie bez konieczności przeprowadzania procesu sądowego i udowadniania winy placówki medycznej. 

Przeczytaj także: Renta wdowia 2024 – od kiedy zacznie obowiązywać?

Komu należy się odszkodowanie za błąd medyczny? 

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych wypłaca pacjentom odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, poniesiony w wyniku błędu medycznego. Rekompensata pieniężna przysługuje pacjentowi, którego zdrowie zostało naruszone przez placówkę medyczną. Jeżeli doszło do sytuacji skrajnej i chory w wyniku błędu poniósł śmierć, o odszkodowanie mogą wystąpić jego bliscy: dzieci, rodzice oraz małżonek lub partner (konkubent). 

Jakie błędy medyczne są kwalifikowane do świadczenia? 

Pracownicy ochrony zdrowia bywają omylni. Jeżeli popełnią błąd, pacjent może domagać się odszkodowania. Warunkiem jest uznanie, że doszło do zdarzenia, którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć, gdyby świadczenie zdrowotne zostało pacjentowi udzielone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną albo gdyby zastosowano inną dostępną metodę diagnostyczną lub leczniczą. 

Przeczytaj także: Jest nowa lista leków refundowanych! Zmiany już od 1 lipca

Do świadczenia kompensacyjnego kwalifikują się zdarzenia, które miały miejsce po wejściu w życie ustawy, a także zdarzenia wcześniejsze, jeżeli pacjent dowiedział się o szkodzie już po tej dacie, czyli nie wcześniej niż 6 września 2023 roku. Chory może zgłosić błąd medyczny w ciągu roku od uzyskania informacji o zdarzeniu, jednak nie później niż w ciągu 3 lat od daty zdarzenia. 

Rekompensata za błąd medyczny – jakie są stawki? 

W zależności od tego, jaki błąd medyczny popełniono, poszkodowanemu pacjentowi należy się odszkodowanie w następującej wysokości: 

  • za zakażenie biologicznym czynnikiem chorobotwórczym — od 2 000 zł do 200 000 zł; 
  • za uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia — od 2 000 zł do 200 000 zł; 
  • za śmierć pacjenta — od 20 000 zł do 100 000 zł (w tym wypadku taką sumę otrzyma każda z osób bliskich zmarłemu). 

Jak można złożyć wniosek i ile to kosztuje? 

Dochodzenie swoich praw po błędzie medycznym można zacząć od wniosku, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta. Po wypełnieniu można go podpisać i przesłać pocztą tradycyjną bądź potwierdzić podpisem elektronicznym i przekazać przez ePUAP. Należy mieć świadomość, że w odróżnieniu od innych procedur wnioskodawczych, ta jest płatna. Pokrzywdzony musi zapłacić 300 zł, jednak jeżeli RPP uzna, że jego roszczenia są zasadne, pieniądze te zostaną mu zwrócone. Rzecznik ma prawo zwolnić pacjenta z opłaty, gdy znajduje się on w trudnej sytuacji ekonomicznej.

 

źródło: gov.pl

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 00:49