Pieniądze na “wczasy pod gruszą”
Zgodnie z prawem pracy, pracownik otrzymuje wynagrodzenie za czas, kiedy przebywa na urlopie. Może jednak starać się także o dodatkowe dofinansowanie swoich wakacji, czerpiące z funduszu socjalnego. Dofinansowanie do wypoczynku, zwane najczęściej “wczasami pod gruszą”, funkcjonuje w firmach, które zatrudniają na pełny etat co najmniej 50 osób i mają Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). ZFŚS obowiązkowo działa też w jednostkach samorządowych i w budżetówce niezależnie od tego, ile osób jest zatrudnionych w danym zakładzie.
Hotel, działka czy mieszkanie: na jaki wypoczynek można dostać pieniądze?
Każdy pracownik ma prawo wyboru tego, w jaki sposób spędzi swój urlop. Niezależnie od tego, czy w wakacje planujemy leżeć nad ciepłym morzem w hotelu, czy remontować mieszkanie, przysługują nam fundusze na wypoczynek. Pieniądze na “wczasy pod gruszą” nie muszą też wcale być wypłacane latem. Należą się również pracownikowi, który korzysta z urlopu w innym okresie.
Ile pieniędzy przysługuje na “wczasy pod gruszą”?
W sieci trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to, ile pieniędzy dostanie pracownik na swój urlop. Prawo nie ustanawia bowiem konkretnej kwoty. Jest ona zależna od wielu zmiennych, w tym sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Z tego powodu dwie osoby zatrudnione w tym samym zakładzie mogą dostać pieniądze na “wczasy pod gruszą” w innej wysokości. Najczęściej jest to od 200 do 1000 zł. Każda firma indywidualnie określa próg dochodowy, który upoważnia do skorzystania z dopłaty na wakacje.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby pracodawca dołożył się do wczasów?
Pieniądze z zakładowego funduszu socjalnego należą się każdemu spełniającemu warunki pracownikowi, zatrudnionemu na umowie o pracę, bez względu na to, jak długo jest zatrudniony w danym przedsiębiorstwie i na jakim stanowisku pracuje.
Aby móc liczyć na pieniądze na “wczasy pod gruszą”, pracownik musi wykorzystać określoną w regulaminie liczbę dni urlopu pod rząd. Wniosek o dofinansowanie urlopu można złożyć przed lub po wolnych dniach - tę kwestię każda firma reguluje samodzielnie. Razem z wnioskiem należy dostarczyć oświadczenie o dochodach, ponieważ to na jego podstawie wylicza się wysokość dopłaty.
Komu należy się dopłata do wakacji?
Każde przedsiębiorstwo, w którym funkcjonuje ZFŚS, powinno mieć regulamin, określający następujące kwestie związane z “wczasami pod gruszą”:
- kto jest uprawniony do tego świadczenia,
- jaka jest jego wysokość,
- jaka jest częstotliwość wypłat świadczenia,
- ile dni nieprzerwanego urlopu pracownicy powinni wykorzystać, aby mogli otrzymać dofinansowanie do wypoczynku.
Najczęściej osobami uprawnionymi są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie ZFŚS prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements