StoryEditorPomoc i wsparcie

Wkrótce kończy się nabór wniosków na opiekę wytchnieniową. Dla kogo i na jakich warunkach?

31.10.2022., 12:31h

Uwaga! Niebawem skończy się możliwość składania wniosków w programie Opieka wytchnieniowa oraz Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej. Jednostki samorządu terytorialnego muszą się pospieszyć, aby dostać pieniądze, z których później skorzystają podatnicy.

Chodzi przede wszystkim o możliwości skorzystania z pomocy w codziennych niezwykle angażujących obowiązkach, których jest całkiem sporo w przypadku opieki nad osobą niepełnosprawną. Dobrze jest mieć taką opcję blisko miejsca zamieszkania.

Opieka wytchnieniowa w 2023 r.

Program Opieka wytchnieniowa to ważne wsparcie przede wszystkim dla opiekunów i bliskich osób z niepełnosprawnościami. Dzięki programowi istnieje możliwość pozostawienia podopiecznego w dobrych i profesjonalnych rękach. W tym czasie opiekun  załatwi własne sprawy, odpocznie, będzie mieć przestrzeń na działanie, po prostu.

Samorządy mają czas do 10 listopada br.

– Na realizację programu w 2023 r. przeznaczamy 150 mln zł. Gminy lub powiaty zainteresowane dołączeniem do programu powinny złożyć wniosek do właściwego wojewody w terminie do 10 listopada br. – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Następnie wojewoda sporządza wniosek na środki finansowe w ramach programu – wraz z listą rekomendowanych wniosków – i przekazuje je do MRiPS do 25 listopada. Ostateczna lista dofinansowanych wniosków będzie znana w pierwszej połowie grudnia.

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej 2023

– Do najważniejszych zadań asystentów osobistych należy wsparcie osób z niepełnosprawnościami w codziennych czynnościach, towarzyszenie im w wyjściach – zarówno do lekarza czy urzędu, jak i kina czy na zakupy. To ważne wsparcie i szansa na większą samodzielność – zaznacza szefowa resortu rodziny. Jak dodaje, przyszłoroczny budżet programu to 505 mln zł.

Termin złożenia wniosków – asystent osobisty osoby niepełnosprawnej

Tutaj sytuacja z terminami wygląda tak samo – samorządy na złożenie wniosków mają czas do 10 listopada br. Analogicznie do 25 listopada br. wojewoda przekazuje do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej listę rekomendowanych wniosków, która – po weryfikacji i zatwierdzeniu – zostanie opublikowana do 9 grudnia br.

To ważna pomoc zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i ich rodzin. To oczywiste, że takie osoby potrzebują wyjątkowego wsparcia i opieki dopasowanej do ich potrzeb.

– Takie wsparcie zapewniają środki z Funduszu Solidarnościowego, w ramach którego realizowane są zadania dotyczące m.in. usług asystenckich, usługi opieki wytchnieniowej, a także tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Opieka wytchnieniowa i asystent osobisty – komu się należy?

To wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących opiekę nad:

  • dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Gmina czy powiat przyznaje usługi opieki wytchnieniowej na podstawie adresu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, przy tym biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby całej rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad niepełnosprawnymi.

Na czym polega opieka wytchnieniowa i pomoc asystenta?

Opiekun czy asystent pomaga osobom niepełnosprawnym w zwyczajnych czynnościach, które są wykonywane każdego dnia: mycie, czesanie, podawanie leków, ubieranie, ale także w rehabilitacji. Może zabrać podopiecznego na zakupy, spacer, do lekarza, na zakupy.

Całość świadczenia doraźnego dziennego w ramach opieki wytchnieniowej ma miejsce w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej lub innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, pod warunkiem otrzymania pozytywnej opinii gminy lub powiatu.

Natomiast usługi w ramach pobytu całodobowego są najczęściej zlokalizowane w:

  • ośrodku wsparcia,
  • ośrodku lub placówce wpisanej do rejestru właściwego wojewody zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym,
  • innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię gminy czy powiatu,
  • domu pomocy społecznej.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źrodło.www.gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. wrzesień 2024 23:27