StoryEditordodatek węglowy

Zmieniałeś deklarację CEEB? Możesz nie dostać dodatku węglowego!

To nie koniec kłopotów z dodatkiem węglowym. Choć wydawało się, że wszystkie nieścisłości zostały wyjaśnione i pozostaje już tylko czekać na wypłatę środków, okazuje się, że jest inaczej. Urzędnicy wprowadzili kolejną zasadę przyznawania dodatku węglowego - jej wejście w życie może zaowocować tym, że nie każdy dostanie pieniądze. O co chodzi?

Co ma deklaracja CEEB do dodatku węglowego? 

Najważniejszą zmianą, którą wprowadzono w procesie wnioskowania o dodatek węglowy, jest ta dotycząca deklaracji CEEB. Złożenie tego dokumentu w terminie to jeden z podstawowych warunków, by móc ubiegać się o wsparcie na zakup opału na zimę - ta kwestia nie uległa modyfikacjom. Jednak ponieważ wiele osób rzuciło się do urzędów, by zmienić swoje deklaracje w taki sposób, żeby uzyskać najwyższy możliwy dodatek energetyczny, deklarując posiadanie źródła ciepła na węgiel, urzędnicy musieli zareagować. Wprowadzili więc rozwiązanie, które ma na celu ograniczanie możliwości wyłudzania dodatku węglowego. 

Jakie są nowe zasady co do dodatku węglowego? 

Dla źródeł ciepła, które funkcjonowały przed 1 lipca 2021, ustawowy termin złożenia deklaracji CEEB upłynął 30 czerwca 2022 roku. Jednak gdy rząd ogłosił, że Polakom będzie w tym roku przysługiwał dodatek węglowy, wiele osób zdecydowało się zmienić swoje deklaracje w taki sposób, by wynikało z nich, że ogrzewają swoje domy węglem. Nawet mimo tego, że z czasem pojawił się projekt dodatków energetycznych dla innych źródeł ogrzewania, kwota dodatku węglowego wciąż była jedną z najwyższych i to zachęcało Polaków, by wprowadzać zmiany w deklaracjach. 

Z tego powodu urzędnicy postanowili uszczelnić ustawę. Ustalono zatem, że dodatek węglowy przysługuje tym gospodarstwom domowym, których główne źródło ogrzewania zostało wpisane do rejestru do 11 sierpnia 2022. Korekty, wprowadzone po tym terminie, które dotyczyły źródła ciepła w danym domu, mogą być podstawą do tego, by urzędnicy odmówili wypłacenia świadczenia. 

Kto będzie pokrzywdzony? 

Choć rząd i urzędnicy dążą do tego, by w ten sposób ograniczyć możliwość wyłudzania dodatku węglowego, równocześnie mają świadomość, że takie przepisy mogą być krzywdzące. W deklaracjach CEEB zdarzały się bowiem błędy, które nie były zamierzone przez deklarujących, a z czasem musiały być skorygowane. Jeśli te korekty nastąpiły później niż 11 sierpnia, właściciele gospodarstw domowych mogą być pozbawieni możliwości otrzymania dodatku węglowego. 

Urzędnicy zapowiadają, że w razie wątpliwości mogą przeprowadzać kontrole w gospodarstwach domowych. Za podanie nieprawdziwych danych we wniosku o dodatek węglowy może grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. 

Czym jest zasada “jednen adres, jeden dodatek węglowy”? 

O wprowadzeniu takiej reguły mówiło się już od dawna, bowiem Polacy nie tylko zmieniali swoje deklaracje CEEB, ale także zgłaszali, że pod jednym adresem prowadzonych jest kilka gospodarstw domowych. Z tego powodu urzędnicy uściślili zapisy, omawiające szczegóły przyznawania dodatku węglowego, by nie pozostawiać wątpliwości. 3000 zł przysługują na jeden adres, bez znaczenia pozostaje to, ile odrębnych gospodarstw domowych jest tam prowadzonych. Gdy wniosek złoży kilka osób, zamieszkałych pod tym samym adresem, pieniądze trafią do tego, kto zgłosił się jako pierwszy. 

Kiedy dodatek węglowy będzie wypłacony? 

Część obywateli zdążyła już złożyć kompletne i poprawne wnioski o dodatek węglowy. Jednak i oni muszą uzbroić się w cierpliwość. Choć początkowo planowano, że wypłata tych świadczeń będzie szybka i trafią one na konta wnioskodawców w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosków, obecnie ten termin wydłużono. Urzędnicy przedłużyli okres wypłacania pieniędzy do dwóch miesięcy od dnia, w którym złożono dokumenty. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 10:56