StoryEditorLimity zużycia prądu

To ostatni moment na złożenie wniosku o tańszy prąd! Do kiedy? Jakie są limity?

Zostało już tylko kilka dni na złożenie wniosku o zwiększony limit zużycia prądu. Warto pamiętać, że w tym roku obniżka obowiązuje krócej, bo zaledwie do końca czerwca. Kto musi składać dokumenty, a kto jest z tego zwolniony? Jakie limity zużycia obowiązują w 2024?

Komu przysługuje wyższy limit zużycia prądu? 

Większość gospodarstw domowych musi zmieścić się w limicie 1500 kWh zużycia energii elektrycznej. Wyodrębniono jednak grupy, którym przysługują nieco wyższe ograniczenia. Zaliczają się do nich: 

  • rolnicy, 
  • osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny;  
  • osoby budujące dom;  
  • osoby, które posiadają ogród działkowy (ROD);  
  • osoby z niepełnosprawnościami. 

Jakie są limity zużycia prądu w 2024 roku? 

Rząd postanowił, że w 2024 roku limity zużycia prądu będą obowiązywały tylko do końca czerwca. W związku z tym dostosowano odpowiednio ich wysokość. W 2024 roku obowiązują następujące limity energii elektrycznej: 

  • 1500 kWh — dla większości gospodarstw domowych;  
  • 1800 kWh — dla osób, które uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności;  
  • 2000 kWh — dla osób prowadzących gospodarstwo rolne oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny. 

Osoby, które zmieszczą się w dedykowanym sobie limicie zużycia energii, zapłacą niższe rachunki. Obniżona stawka wynosi 412 zł/MWh. Z kolei ci, którzy przekroczą limit, będą musieli płacić za prąd nie więcej niż 693 zł/MWh. 

Kto musi złożyć wniosek o wyższy limit zużycia prądu? 

Nie wszyscy uprawnieni muszą składać wnioski o wyższe limity zużycia prądu. W przypadku osób, którym przysługiwały preferencyjne warunki już w ubiegłym roku, oświadczenie pozostaje w mocy. Z obowiązku składania dokumentów zwolnione są także osoby, którym przysługuje najniższy limit zużycia energii elektrycznej. 

Wypełnione oświadczenia swoim dostawcom prądu muszą dostarczyć tylko osoby, które nabyły prawa do podwyższonego limitu zużycia prądu w 2024 roku lub pod koniec 2023, ale nie korzystały z tej ulgi wcześniej. 

Do kiedy i jak złożyć wniosek o podwyższony limit prądu? 

Na złożenie wniosku o podwyższony limit prądu nie zostało dużo czasu. Dokumenty przyjmowane będą tylko do 31 marca 2024. Można je dostarczać do swojego operatora energii drogą tradycyjną lub internetową. Formularze dostępne są na stronach internetowych dostawców prądu. Można wypełnić je online i potwierdzić podpisem kwalifikowanym. Z kolei w opcji tradycyjnej dokument należy wydrukować, wypełnić i podpisać ręcznie a następnie przesłać pocztą na adres wskazany przez operatora energii.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 13:44