StoryEditorRynek węgla

Ceny węgla wiosną 2023: czy wrócimy do stawek sprzed wojny w Ukrainie?

Tuż po wybuchu wojny w Ukrainie w lutym 2022 pojawiło się ogromne zamieszanie wokół węgla. Ceny surowca wystrzeliły w górę a dostępność była bardzo ograniczona. Z czasem sytuacja się ustabilizowała. Jak wygląda w tej chwili? Za ile można kupić węgiel? Czy jest szansa, że wrócą ceny z 2021 roku?

Węglowe szaleństwo minęło 

Wiosna 2022 roku upłynęła Polakom pod znakiem zamartwiania się cenami węgla. Wiele osób właśnie o tej porze robiło zapasy na kolejną zimę, gdyż węgiel był wówczas najtańszy. Jednak rok temu z dnia na dzień cena rosła a zapasy malały. Pojawiały się niepokojące informacje o tym, że surowca zabraknie i część Polaków będzie musiała ogrzewać się innymi sposobami. Na szczęście pogłoski te okazały się nieprawdziwe. Do Polski trafił importowany węgiel, Polacy otrzymali też dodatek węglowy, który miał wesprzeć ich w walce z kryzysem energetycznym. Z czasem pojawiło się też wsparcie w postaci dystrybuowania węgla przez samorządy lokalne. To wszystko pozwoliło nieco uspokoić sytuację. 

Jakie są ceny węgla wiosną 2023? 

Osoby, które na bieżąco śledzą wahania na rynku węgla, z pewnością zauważyły już, że ceny wiosną 2023 są dużo niższe w porównaniu z tymi, które oferowały sklepy jeszcze pół roku temu, w szczycie węglowego szaleństwa. Jednak niektórzy zastanawiają się, czy obecna cena to minimum, jakie trzeba będzie zapłacić za węgiel w 2023 roku, czy też w związku z uspokojeniem sytuacji nastąpią kolejne obniżki. 

Wiosną 2023 za węgiel w typie orzech czy kostka trzeba zapłacić od 1500 do 1900 zł. Średnia cena za ekogroszek to 1700-2100 zł/t. W większości sklepów nie ma kłopotu z dostępnością i przy zakupie nie obowiązują limity. Zrezygnował z nich już nawet sklep PGG, w którym jeszcze do niedawna można było nabyć najwyżej 5 ton. 

Na czym polega promocja w PGG? 

Polska Grupa Górnicza postanowiła zachęcić Polaków do tego, by kupowali węgiel właśnie teraz, wiosną, gdy jest go więcej a cena jest stosunkowo atrakcyjna. Od 4 maja w sklepie PGG obowiązuje promocja pod nazwą "Drugie tyle węgla taniej o 400 zł". Jej zasady nie są skomplikowane. Każdy klient, który zechce wziąć w niej udział i zakupi węgiel, po chwili otrzyma maila z ofertą kupna identycznej ilości surowca jednak w cenie niższej o 400 zł/t. Warunkiem jest opłacenie pierwszego zakupu od razu oraz wpłacenie zadatku na drugą pulę węgla w wysokości 1 proc. ceny oraz odebranie pierwszego zamówienia w terminie do 30 dni. W przypadku promocji obowiązuje limit – maksymalnie można zakupić 10 ton węgla, 5 w cenie regularnej i 5 po obniżce. Łącznie na promocję PGG przeznaczyła 300 tys. ton węgla. Oferta będzie obowiązywała do momentu wyczerpania zapasu lub do końca czerwca. 

Czy ceny węgla jeszcze spadną? 

Zdaniem ekspertów, na razie nic nie wskazuje na to, by ceny węgla mogły lawinowo spaść, osiągając poziom z 2021 roku. Biorąc pod uwagę ceny w portach, obecnie obowiązujące stawki są rynkowe i prawdopodobnie się utrzymają

- Oczywiście niczego nigdy nie można być pewnym, bo rynek węgla potrafił nas już w przeszłości zaskoczyć, ale dziś na obniżki bym się nie nastawiał - mówił w rozmowie z Onetem prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla Łukasz Horbacz.

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 13:43