Ustawa o wakacjach kredytowych wkrótce wejdzie w życie
Prezydent Andrzej Duda podpisał 14 lipca 2022 roku ustawę o wakacjach kredytowych, którą parlament przyjął 7 lipca.
–Ustawa niełatwa, dlatego, że w trudnych czasach trzeba było podjąć zdecydowane decyzje dotyczące szeroko pojętego rynku finansowego, dotyczące funkcjonowania banków, ale w kontekście niezwykle istotnym, jakim jest przede wszystkim codzienne funkcjonowanie naszych gospodarstw domowych – mówił Andrzej Duda podczas podpisania ustawy.
Wakacje kredytowe 2022 – od kiedy?
Vacatio legis ustawy o wakacjach kredytowych ma 14 dni, co oznacza, że nowe przepisy zaczną obowiązywać po 28 lipca 2022 roku. Wówczas to osoby posiadające kredyt hipoteczny, które chciałby złożyć wniosek o skorzystanie z wakacji kredytowych będą mogły to uczynić.
Jak wskazywał prezydent, to umożliwi kredytobiorcom, których termin zapadalności kolejnej raty kredytu będzie w sierpniu, wystąpić jeszcze przed terminem uiszczenia kolejnej raty o możliwość zawieszenia spłaty części kredytu.
Na jakich warunkach można wziąć wakacje kredytowe?
Nowe prawo zakłada, że w przypadku kredytu hipotecznego będzie można skorzystać z zawieszenia spłacania rat kredytowych w 2022 i 2023 roku – po cztery raty w każdym z nich. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca ma do wskazania maksymalnie 8 rat. Jednak są one w ustawie rozbite na okresy.
Oto na jakie okres można wnioskować o poszczególne wakacje kredytowe:
- od 1 sierpnia do 30 września 2022 r. – zawieszenie do 2;
- od 1 października do 31 grudnia 2022 r. – zawieszenie maksymalnie 2 rat kredytu;
- od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. – jedna rata miesięczna w każdym kwartale roku.
W czasie wakacji kredytowych nie trzeba spłacać raty kredytowej i to zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Ich spłata zostanie przesunięta na koniec okresu kredytowania. Jednak co ważne, mimo że w tym czasie nie trzeba spłacać rat, to jednak należy opłacać koszty ubezpieczenia kredytu.
Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?
Według przyjętych przepisów, z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać osoby, które spełniają wszystkie poniższe warunki:
- zaciągnęły kredyty hipoteczne przed 1 lipca 2022 roku,
- mają kredyt w polskich złotych;
- pożyczka została zaciągnięta na nieruchomość, w której kredytobiorca mieszka;
- umowa kredytowa nie kończy się przed okresem 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy o wakacjach kredytowych.
A zatem z wakacji kredytowych nie skorzystają osoby, które mają kredyty frankowe, zaciągnęły pożyczkę na nieruchomość na wynajem czy rolnicy, którzy brali kredyt na zakup ziemi czy budowę budynków gospodarczych.
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2022?
Wniosek o wakacje kredytowe należy złożyć w baku, w którym mamy zaciągnięty kredyt hipoteczny. Można go złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Należy także pamiętać, żeby wniosek złożyć jeszcze przed upływem terminu spłaty kredytu, jaka jest w umowie z bankiem.
W wniosku należy wskazać dane kredytobiorcy, banku udzielającego pożyczki oraz sam numer umowę kredytowej. Wnioskując o zawieszenie spłacania rat kredytu musimy także wskazać na jaki okres lub okresy chcemy skorzystać z wakacji kredytowych. Należy też złożyć oświadczenie, że wniosek dotyczy kredytu, z którego jest finansowania nieruchomość, w której mieszkamy.
Co istotne, bank nie może odmówić kredytobiorcy przyznania wakacji. Jednak ma 21 na poinformowanie klienta, że taki wniosek otrzymał. Wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać z dniem doręczenia wniosku, a nie przesłania przez bank noty informującej o wpłynięciu dokumentów.
W informacji zwrotnej z banku powinniśmy także otrzymać potwierdzenie okresów na jakie są przyznane wakacje kredytowe oraz wysokość opłat z tytułu ubezpieczeń kredytu.
Paweł Mikos