StoryEditorCeny prądu

Zamrożenie cen prądu dla mieszkańców wsi i rolników 2023. Do kiedy złożyć wniosek?

26.01.2023., 16:00h

Ceny energii w 2023 roku są zamrożone na poziomie z 2022 roku. Rolnicy znaleźli się w grupie z najwyższym limitem. Dokładnie takim samym jak gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny. Jakie dokumenty trzeba złożyć i w jakim terminie, by nie przegapić warunków preferencyjnych?

Inflacja i kryzys energetyczny to niełatwa sytuacja dla Polaków. Każde wsparcie jest na miarę złota. Obecnie obowiązuje ustawa „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”. Na jej podstawie będą obowiązywać ceny energii na poziomie z 2022 r, jeśli roczne zużycie prądu nie przekroczy: 

  • 2 MWh (2000 kWh) dla gospodarstw domowych,
  • 2,6 MWh (2600 kWh) dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 3 MWh (3000 kWh) dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny i rolników.

Rolnicy muszą złożyć oświadczenie

Aby skorzystać z zamrożenia cen prądu do wyższych limitów: 2 600 kWh i 3 000 kWh, trzeba złożyć oświadczenie do sprzedawcy energii elektrycznej w postaci:

  • papierowej w siedzibie sprzedawcy energii lub w formie przesyłki listowej, za pośrednictwem Poczty Polskiej,
  • elektronicznej (profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny).

Oświadczenie można pobrać ze strony internetowej operatora energii, np. na stronach PGE, Tauron, Enea, Energa.

Wniosek o zamrożenie cen prądu – potrzebne dokumenty

Rolnicy muszą załączyć zaświadczenie z urzędu skarbowego o zapłaceniu podatku rolnego – kopię decyzji dla gruntów, na których umiejscowione są prócz budynku mieszkalnego inne obiekty, które mają instalacje korzystające z energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego.

Zamrożenie cen prądu –  limity

Ustawa z 7 października 2022 roku o środkach nadzwyczajnych weszła w życie 18 października. Dzięki niej wysokość cen za energię elektryczną nie może wzrastać, to jedna z form pomocy i wsparcia 2023 roku w dobie kryzysu energetycznego. Maksymalna cena energii ponad limity zużycia dla określonych typów gospodarstw domowych została określona na poziomie 693 zł za 1 MWh, jeśli chodzi o limity powyżej 2 tys. kWh dla gospodarstw domowych. Cena w 2023 r. została zamrożona na poziomie cen z roku 2022. Dla rodzin z osobą niepełnosprawną wynosi 2,6 tys. kWh, natomiast dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i rodzin rolniczych – 3 tys. kWh.

Zamrożenie cen prądu – kiedy gospodarstwa domowe muszą złożyć oświadczenie?

Gospodarstwa domowe, które chcą skorzystać z niższych cen za energię elektryczną w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh są zobowiązane do złożenia do swojego operatora prądu oświadczenia. Uwaga termin – do 30 czerwca 2023 roku. 

W zależności od wariantu, potrzebne będą dokumenty:

  • ważna Karta Dużej Rodziny – odbiorca uprawniony podaje numer Karty Dużej Rodziny i załącza jej kopię,
  • zaświadczenia z urzędu skarbowego o zapłaceniu podatku rolnego –  nazwa organu podatkowego, który wydał decyzję i kopia decyzji,
  • w przypadku osoby niepełnosprawnej – oświadczenie, iż w skład gospodarstwa domowego wchodzi osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Nie trzeba dołączać kopii takiego orzeczenia.

image
Są powody do obaw?

Jak wzrosną koszty ogrzewania domów jednorodzinnych w 2023 roku?

Gospodarstwa domowe, aby skorzystać z maksymalnej ceny energii elektrycznej 693 zł/MWh nie muszą składać żadnego oświadczenia. Sprzedawca energii elektrycznej dokona samodzielnie stosownego rozliczenia odbiorcy. Oczywiście, jeśli będą korzystały z limitu 2000 kWh.

oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements 

Źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 10:12