Kto dostanie formularze z ZUS-u?
Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rozpoczęła się akcja wysyłkowa deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Jest ich kilka milionów i docelowo mają trafić do skrzynek pocztowych przed końcem lutego. Ich odbiorcami będą wszystkie osoby, które w ubiegłym roku pobierały świadczenia z ZUS.
Deklaracje PIT-40A i 11A otrzymują głównie osoby, które pobierają z ZUS emerytury i renty bądź zasiłki z ubezpieczenia społecznego - np. chorobowe czy macierzyńskie. Z kolei druku PIT-11 mogą spodziewać się w swoich skrzynkach pocztowych osoby, które otrzymują świadczenia po bliskim zmarłym.
Kiedy nie trzeba rozliczać PIT-u?
Świadczeniobiorcy, którzy uzyskują dochód tylko w postaci emerytur i rent, nie muszą rozliczać PIT-37. Dla tych osób PIT-40A, który otrzymają z ZUS, będzie stanowiła roczne rozliczenie podatkowe. Dalsze kroki nie będą już potrzebne.
W przypadku PIT-11A czy PIT-11 należy go rozliczyć wraz z danymi z PIT-11 od pracodawcy w jednej deklaracji, odpowiednio PIT-37 lub PIT-36 dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
Kiedy trzeba rozliczyć PIT-40A?
Inaczej dzieje się w sytuacji, gdy osoba, która otrzymała PIT-40A, może skorzystać z ulgi lub preferencji podatkowych. Wtedy konieczne będzie rozliczenie PIT-37, a otrzymany z ZUS druk będzie miał tylko charakter informacyjny. PIT-37 trzeba rozliczyć, gdy np. przysługuje nam ulga rehabilitacyjna czy od darowizny, ale także w sytuacji, gdy chcemy rozliczyć swój dochód wspólnie ze współmałżonkiem lub dzieckiem.
PIT-40A należy potraktować jako informację również wtedy, gdy świadczeniobiorca uzyskał w danym roku inny dochód - np. z umowy o pracę czy umowy zlecenia. W tym przypadku podatnika obowiązuje PIT-37. Z kolei formularz PIT-36 powinny wypełnić osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą lub wynajem opodatkowany na zasadach ogólnych. W obu przypatkach trzeba uwzględnić dochody z PIT-40A lub innej deklaracji podatkowej, otrzymanej od ZUS czy KRUS.
Czy bez rozliczania PIT można oddać 1 proc. podatku?
Możliwość oddania 1 procenta podatku na wybrany przez siebie cel to opcja, z której Polacy chętnie korzystają i wspierają w ten sposób Organizacje Pożytku Publicznego. Osoby, które otrzymają od zakładu ubezpieczeniowego jedną z wymienionych deklaracji - np. PIT-40A – i wiedzą już, że nie muszą zgłaszać innego źródła dochodu lub odliczać ulg, także mogą skorzystać z możliwości przekazania 1 procenta.
Aby to zrobić, należy do końca kwietnia złożyć w Urzędzie Skarbowym informację o chęci złożenia tej darowizny wybranej OPP na druku PIT-OP. Skarbówka dokona odpowiednich obliczeń, gdy otrzyma z ZUS PIT-40A.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements