StoryEditorStrajk rolników

Dziś w Polsce wielki protest rolników!

24.01.2024., 15:27h
24 stycznia to ważny dzień dla polskich rolników. Tego dnia Polska stanęła. W całym kraju odbywały się protesty rolników. O co walczą strajkujący? Gdzie pojawiły się blokady?

Wielki protest rolników stał się faktem. W całym kraju rolnicy blokowali drogi. W ten sposób chcą wyrazić swój sprzeciw wobec importu żywności z Ukrainy i polityki rolnej Unii Europejskiej. Rolnicy mają jasno sprecyzowane żądania, chcą także dopłat do zbóż i wypłaty płatności bezpośrednich.

Gdzie rolnicy zablokują drogi?

Blokady stanęły na drogach, autostradach, w miastach. Zapowiedziano protesty w ponad 170 miejscach, ale do akcji przyłączali się kolejni strajkujący. Protest odbył się w godzinach od 12.00 do 14.00. W tym samym czasie rolnicy z innych krajów również protestują, np. w Niemczech, Francji, Holandii, Rumunii i na Litwie.

Strajk rolników 24 stycznia

W protestach wzięli udział m.in. rolnicy z Solidarności RI, Oszukanej Wsi, Krajowej Rady Izb Rolniczych, AgroUnii, Kółek Rolniczych. – Razem wyjedźmy na ulice i zaprotestujmy przeciwko importowi zbóż z Ukrainy oraz przeciwko tym pomysłom, które w sposób znaczący chcą ograniczyć produkcję rolniczą w Polsce i UE. W całej UE protestują rolnicy. Także w Polsce nasz głos powinien być usłyszany – mówił Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy NSZZ RI „Solidarność”.

Protest rolników – najważniejsze postulaty

Rolnicy domagają się przede wszystkim:

  • wypłat dopłat bezpośrednich,
  • wypłat dopłat do zbóż za rok 2023 analogicznie do roku 2022,
  • wprowadzenia zakazu importu zbóż z Ukrainy do Polski,
  • wprowadzenia dopłat w wysokości 2 zł do 1 litra paliwa,
  • powrotu Unii Europejskiej do kontyngentów sprzed wojny w handlu z Ukrainą produktami rolnymi,
  • powołania niezależnych laboratoriów do badania produktów rolnych,
  • wstrzymania przez Unię Europejską inicjatyw i projektów ekologicznych negatywnych dla produkcji rolnej,
  • odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Polsce i kontynuacji programów Locha plus,
  • wzmocnienia KGS przez przejęcie i budowę terminali zbożowych oraz realnego eksportu zboża przez grupę,
  • zmiany zapisów Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Protest rolników – wybrane wydarzenia

W województwie mazowieckim do protestu przyłączył się powiat siedlecki, węgrowski, sokołowski i miński, długą kolumnę stworzyło ponad 120 ciągników.

W Wielkopolsce w powiecie średzkim naliczono ok. 130 ciągników, w powiecie szamotulskim w Sękowie na proteście pojawiło się aż 1000 ciągników rolniczych!

Na protest rolników w Nysie przyjechał Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa:

– Równolegle z tym, kiedy KE mówi, że nie zmieni przepisów i nie będzie embarga na import produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, prowadzone są rozmowy na poziomie departamentów Polski i Ukrainy, ministerstw rolnictwa Polski i Ukrainy, ponieważ jest opracowywany model, który będzie ograniczał i licencjonował towary przyjeżdżające do Polski z Ukrainy. Nieograniczony napływ produktów rolnych z Ukrainy zabije nasze rolnictwo i ja jestem tego zdania, że powinien być stanowczo ograniczony i być pod stuprocentową kontrolą – wyjaśnił Kołodziejczak.

W województwie podkarpackim rolnicy protestują na przejściu granicznym w Medyce. Według przedstawicieli Podkaprackiej Oszukanej Wsi około 150 ciągników ruszyło z Medyki w kierunku Przemyśla. – Mamy rozrzutnik i nie zawahamy się go uczyć;) Może nie dzisiaj, ale jeśli nie będzie reakcji w UE Platformy Obywatelskiej, PSL i Janusza Wojciechowskiego, to w Polsce będą strajki jakie znamy z telewizyjnych relacji z Francji czy Holandii! – czytamy na portalu X (dawniej Twitter)

Rolnicy strajkowali również w woj. lubelskim w powiecie krasnostawskim, hrubieszowskim, biłgorajskim i zamojskim. W okolicach Zamościa protestowali rolnicy ze Stowarzyszenia Oszukana Wieś. W Zamościu pojawiło się ok. 400 ciągników, a w Hrubieszowie około 500. Protest odbył się również w Chełmie. Protestują także rolnicy z okolic Nidzicy i Działdowa (naliczono 150 ciągników). 

Do powiatu ostródzkiego w Małdytach rolnicy przybyli aż 150 ciągnikami. Protest wsparli rolnicy z okolic Elbląga, Pasłęka, Morąga, Miłakowa i Małdyt. 

W MRiR odbyła się konferencja prasowa wiceministra rolnictwa Stefana Krajewskiego po spotkaniu z przedstawicielami organizacji rolniczych i rolników. Wiceminister rozumie zasadność protestów, twierdzi też, że są spóźnione o co najmniej rok. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski po powrocie z Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa spotka się z protestującymi rolnikami w Słupnie w godzinach popołudniowych.

oprac. Angelika Drygas

Źródło: Tygodnik Poradnik Rolniczy, Top Agrar

fot. otwarcia: Szymon Śliwiński, Protest rolników w woj. zachodniopomorskim

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. lipiec 2024 19:30