Jak się zmieniały ceny ziemi rolnej w Polsce?
Ceny ziemi rolnej, podobnie jak wszystkie inne, podlegają mechanizmom rynku, dlatego można zauważyć różne gwałtowne zmiany. Dla przykładu, grunty orne w 2022 roku były o średnio 19,5 proc. większe niż rok wcześniej - cena sięgnęła 61 tys. zł/ha. Z kolei czynsze dzierżawne wzrosły z roku na rok o 18,5 proc., osiągając średnio 1430 zł/ha.
W ciągu ostatnich 10 lat tak szybkie tempo wzrostu cen ziemi rolnej w Polsce odnotowano jeszcze dwukrotnie: pomiędzy latami 2015 i 2016 oraz 2013 i 2014. Po 2016 roku można było zaobserwować z kolei hamowanie tempa wzrostu, które spadło do 2,7 proc. Kolejne lata przyniosły ponowne podwyżki cen, jednak w 2020 roku wartość była niemal rekordowo niska: 0, 75 proc.! Z tego powodu tym bardziej zaskakujący jest tak gwałtowny skok, jak ten, który nastąpił pomiędzy 2021 a 2022 rokiem.
Dlaczego ziemia rolna drożeje?
W przypadku cen ziemi rolnej kluczowy jest najprostszy mechanizm rynku – mechanizm popytu i podaży. Rolnicy w ostatnich latach coraz bardziej interesują się zakupem ziemi, więc cena wzrasta. Wielu gospodarzy zdecydowało się na zaciągnięcie kredytu preferencyjnego na zakup gruntów. Kredyty preferencyjne linii KZ otrzymało prawie 900 rolników a ich łączna suma to 259 mln zł. Przy udzielaniu takich kredytów brane są pod uwagę kwartalne ceny gruntów rolnych.
Gdzie w Polsce ziemia rolna drożała najszybciej?
Trzy regiony w Polsce mogą pochwalić się najszybszym tempem wzrostu cen ziemi rolnej na przestrzeni 2022 roku. Pomiędzy I a IV kwartałem 2022 roku zarówno ceny gruntów ornych jak i czynsze dzierżawne najszybciej drożały w województwach lubelskim, mazowieckim i pomorskim. Pod koniec grudnia we wszystkich tych regionach grunty rolne osiągnęły cenę ponad 50 tys. zł/ha, co jest o tyle szokujące, że np. na Lubelszczyźnie w I kwartale 2022 cena ta nie przekraczała 46 tys. zł/ha!
Gdzie jest najdroższa ziemia rolna w Polsce?
Choć tempo wzrostu cen było szybkie w całym kraju, liderzy i tak mogą szokować. Najdroższa ziemia rolna i czynsze dzierżawne są w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz podlaskim. Wielkopolska pozostawia pozostałe regiony daleko z tyłu: tam za hektar ziemi rolnej płaci się ponad 80 tys. zł/ha, podczas gdy dzierżawa kosztuje ponad 2 tys. zł/ha/rok.
Ceny kupna gruntów ornych oraz dzierżawy we wszystkich województwach przedstawiono na poniższej mapie. Kwoty podane są orientacyjnie za danymi GUS – warto pamiętać, że w rzeczywistości mogą być wyższe.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. archiwum