StoryEditorCeny ziemi i dzierżawy

Ile kosztuje hektar ziemi rolnej w każdym regionie Polski? [MAPA]

Ziemia rolna w Polsce odnotowała w ostatnim czasie drastyczny wzrost cen, zarówno jeśli chodzi o kupno, jak i o dzierżawę. Stawki w całym kraju różnią się od siebie: w niektórych regionach za hektar trzeba zapłacić znacznie więcej niż w innych. Gdzie ziemia rolna jest najdroższa? Ile kosztuje?

Jak się zmieniały ceny ziemi rolnej w Polsce? 

Ceny ziemi rolnej, podobnie jak wszystkie inne, podlegają mechanizmom rynku, dlatego można zauważyć różne gwałtowne zmiany. Dla przykładu, grunty orne w 2022 roku były o średnio 19,5 proc. większe niż rok wcześniej - cena sięgnęła 61 tys. zł/ha. Z kolei czynsze dzierżawne wzrosły z roku na rok o 18,5 proc., osiągając średnio 1430 zł/ha

W ciągu ostatnich 10 lat tak szybkie tempo wzrostu cen ziemi rolnej w Polsce odnotowano jeszcze dwukrotnie: pomiędzy latami 2015 i 2016 oraz 2013 i 2014. Po 2016 roku można było zaobserwować z kolei hamowanie tempa wzrostu, które spadło do 2,7 proc. Kolejne lata przyniosły ponowne podwyżki cen, jednak w 2020 roku wartość była niemal rekordowo niska: 0, 75 proc.! Z tego powodu tym bardziej zaskakujący jest tak gwałtowny skok, jak ten, który nastąpił pomiędzy 2021 a 2022 rokiem.

image
FOTO: Redakcja

Dlaczego ziemia rolna drożeje? 

W przypadku cen ziemi rolnej kluczowy jest najprostszy mechanizm rynku – mechanizm popytu i podaży. Rolnicy w ostatnich latach coraz bardziej interesują się zakupem ziemi, więc cena wzrasta. Wielu gospodarzy zdecydowało się na zaciągnięcie kredytu preferencyjnego na zakup gruntów. Kredyty preferencyjne linii KZ otrzymało prawie 900 rolników a ich łączna suma to 259 mln zł. Przy udzielaniu takich kredytów brane są pod uwagę kwartalne ceny gruntów rolnych. 

Gdzie w Polsce ziemia rolna drożała najszybciej? 

Trzy regiony w Polsce mogą pochwalić się najszybszym tempem wzrostu cen ziemi rolnej na przestrzeni 2022 roku. Pomiędzy I a IV kwartałem 2022 roku zarówno ceny gruntów ornych jak i czynsze dzierżawne najszybciej drożały w województwach lubelskim, mazowieckim i pomorskim. Pod koniec grudnia we wszystkich tych regionach grunty rolne osiągnęły cenę ponad 50 tys. zł/ha, co jest o tyle szokujące, że np. na Lubelszczyźnie w I kwartale 2022 cena ta nie przekraczała 46 tys. zł/ha! 

Gdzie jest najdroższa ziemia rolna w Polsce? 

Choć tempo wzrostu cen było szybkie w całym kraju, liderzy i tak mogą szokować. Najdroższa ziemia rolna i czynsze dzierżawne są w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz podlaskim. Wielkopolska pozostawia pozostałe regiony daleko z tyłu: tam za hektar ziemi rolnej płaci się ponad 80 tys. zł/ha, podczas gdy dzierżawa kosztuje ponad 2 tys. zł/ha/rok. 

Ceny kupna gruntów ornych oraz dzierżawy we wszystkich województwach przedstawiono na poniższej mapie. Kwoty podane są orientacyjnie za danymi GUS – warto pamiętać, że w rzeczywistości mogą być wyższe.

image
FOTO: Redakcja

Zuzanna Ćwiklińska

fot. archiwum

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:39