StoryEditorCzy to przesada?

Koniec świata! Bruksela zgadza się na mąkę ze świerszczy

Wydawać by się mogło, że jedzenie owadów pozostaje domeną ezgotycznych kuchni wschodu oraz programów surviwalowych. Tymczasem okazuje się, że to może być przyszłość europejskiej kuchni! Bruksela dopuściła do sprzedaży mąkę ze świerszcza. Co to za produkt?

Ile trwała akceptacja mąki ze świerszczy? 

Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności bardzo poważnie potraktował wniosek o dopuszczenie do sprzedaży mąki ze świerszcza domowego. Firma Cricket One Co. Ltd, która złożyła wniosek i ostatecznie uzyskała zgodę na wprowadzenie produktu na rynek, starała się o to od 2019 roku. Decyzja zapadła w styczniu 2023. Cricket One Co. Ltd przez 5 lat, do stycznia 2028, może wykorzystywać mąkę ze świerszczy do produkcji żywności na rynek unijny. 

Czy owady są przyszłą podstawą jadłospisu Europejczyków? 

Pomysł na mąkę ze świerszczy może wydawać się szalony, jednak osoby, które interesują się żywieniem, mają świadomość, że nie jest on wcale oderwany od rzeczywistości. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) już od kilku lat przygląda się możliwościom wykorzystania insektów w ludzkiej diecie. Prowadzone są badania, z których wynika, że owady zawierają duże ilości składników odżywczych

Wzmożone zainteresowanie wprowadzeniem insektów do posiłków dla ludzi wynika z tego, że hodowla owadów, nawet na dużą skalę, jest wydajniejsza niż hodowla zwierząt na mięso. W sytuacji, gdy produkcja zwierzęca drożeje, świat zmaga się z kryzysem klimatycznym, a temu towarzyszy wciąż wzrastająca liczba ludzi na Ziemi, każde rozwiązanie tego typu jest na wagę złota. 

Czy mąkę ze świerszczy można kupić w Polsce? 

Okazuje się, że mąka ze świerszczy jest już dostępna w sklepach internetowych, które świadczą usługi w Polsce. Kosztuje ok. 25 zł za 100 g. Producenci zapewniają, że ma lekko orzechowy posmak i nadaje się do przygotowywania posiłków bezglutenowych. Do tego mąka ta jest bogata w błonnik, witaminy z grupy B oraz takie składniki jak żelazo, wapń, magnez czy miedź. 

Co można zrobić z mąki ze świerszczy? 

Rozporządzenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności dopuszcza produkowanie z owadziej mąki np.: 

  • wieloziarnistego chleba i bułek, krakersów, paluszków chlebowych, batonów zbożowych, suchych premiksów do wypieków, herbatników, suchych nadziewanych i nienadziewanych produktach na bazie makaronu, 
  • sosów, przetworzonych produktów ziemniaczanych, dań na bazie roślin strączkowych i warzyw, pizzy, produktów na bazie makaronu, serwatki w proszku, analogów mięsa, zup i koncentratów zup lub zup w proszku, 
  • przekąsek na bazie mąki kukurydzianej, napojów piwopodobnych, czekoladowych wyrobów cukierniczych, przekąsek innych niż chipsy oraz przetworów mięsnych. 

Jeżeli wolimy kupić samą mąkę, można zrobić z niej domowy chleb (takie pieczywo sprzedawane jest np. w Finlandii), naleśniki czy nawet babeczki. Najlepiej jednak nie przygotowywać dań w całości z mąki ze świerszczy, lecz mieszać ją z innymi gatunkami - zwykłą mąką pszenną, żytnią, gryczaną, ale także kokosową czy jaglaną.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 12:25