StoryEditor

Robert Telus został nowym ministrem rolnictwa. Kim jest i czym się zajmuje?

5 kwietnia 2023 wicepremier Henryk Kowalczyk ogłosił swoją dymisję ze stanowiska ministra rolnictwa. Tekę po nim objął Robert Telus, poseł z ziemi łódzkiej. Czy nowy szef resortu rolnictwa ma doświadczenie z życiem na wsi? Czym się zajmuje w czasie wolnym od pełnienia obowiązków w Sejmie?

Kim jest nowy minister rolnictwa? 

Robert Telus pochodzi z ziemi opoczyńskiej. Od 2007 roku był posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VI kadencji. 25 października 2015 został wybrany jako poseł VIII kadencji, a od 13 października 2019 zasiada w Sejmie w ramach jego IX kadencji. Od początku swojej kariery politycznej związany jest z Prawem i Sprawiedliwością, startował z listy tej partii w okręgu Piotrków Trybunalski. 

Zanim dostał się do Sejmu, Robert Telus pracował jako dyrektor Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Łodzi, przez wiele lat kierował także Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Opocznie. Do tej pory zasiadał w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, od 2021 roku był członkiem Rady Doradców Politycznych premiera Mateusza Morawieckiego. 

Robert Telus w Sejmie zasiada w podkomisjach do spraw OZE i inwestycji w energetykę, do spraw monitoringu zwalczania ASF, do spraw monitoringu WPR oraz do spraw zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach. Należy też do kilku zespołów parlamentarnych, m.in. do zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie i Akcji Katolickiej oraz do zespół ds. Sołtysów i zespołu Strażaków. 

image
FOTO: Mrirw

Czy Robert Telus jest ze wsi? 

Nowy szef resortu rolnictwa z wykształcenia jest inżynierem - ukończył studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Krakowskiej. Zawodowo zajmuje się jednak rolnictwem. W oświadczeniu majątkowym zadeklarował, że jest posiadaczem gospodarstwa o powierzchni 50 ha, położonego w Ostrowie k. Opoczna (woj. łódzkie). 

Jakie gospodarstwo ma Robert Telus? 

Następca Henryka Kowalczyka prowadzi gospodarstwo ekologiczne. Na 18 ha uprawia kukurydzę, pszenicę, żyto i owies. Pozostały obszar zajmują łąki, na których Telus prowadzi hodowlę zachowawczą konika polskiego. Stado objęte jest kontrolą Instytutu Zootechniki w Balicach i Polskiego Związku Hodowców Koni. Z ostatniego oświadczenia majątkowego posła, złożonego na koniec 2021 roku wynika, że jego gospodarstwo warte jest 750 tys. zł.

image

źródło: Robert Telus - oficjalna strona internetowa

FOTO: Robert Telus

W gospodarstwie Roberta Telusa niezbędne są maszyny. Wśród nich znajduje się między innymi ciągnik New Holland z turem wyceniany na 170 tys. zł, prasa zwijająca Unia o wartości 53 tys. zł, przyczepa MetalFach za 33 tys. zł czy rozrzutnik do obornika Metal-Fach za 40 tys. zł. 

Robert Telus - życie prywatne 

Robert Telus jest szczęśliwym mężem i ojcem. Wraz z żoną Małgorzatą doczekali się czwórki dzieci. Tworzyli także rodzinę zastępczą dla kolejnej piątki. Nowy minister rolnictwa podkreśla, że najważniejsza jest dla niego rodzina i to w gronie najbliższych spędza swój wolny czas. 

image

źródło: Robert Telus - oficjalna strona internetowa

FOTO: Robert Telus

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: Robert Telus - strona internetowa, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 10:27