StoryEditorRolnictwo w kosmosie

Uprawa roślin na Księżycu jest możliwa! Czy księżycowe rolnictwo stanie się powszechne?

Człowiek robi kolejne kroki, które mają prowadzić do podbicia kosmosu. Samo lądowanie na Księżycu dziś już nie wystarcza – chcemy skolonizować Marsa, a na naszym naturalnym satelicie uprawiać rośliny. Okazuje się, że z dnia na dzień realizacja tych celów jest bliższa. Nowe badania wykazują bowiem, że w księżycowej glebie przy określonym wspomaganiu mogą rosnąć pewne gatunki roślin! Jakie warunki trzeba zrealizować, by możliwe było księżycowe rolnictwo?

Dlaczego rolnictwo na Księżycu jest nam potrzebne? 

Uprawa roślin czy hodowla zwierząt na Księżycu wydają się niczym więcej niż tylko jeszcze jedną fanaberią ludzkości. Jednak w rzeczywistości jest inaczej. Chcąc badać kosmos, potrzebujemy zasobów, z których można będzie rozsądnie korzystać. Jednym z największych wyzwań jest zapewnienie ich np. na Księżycu czy na Marsie – koszty transportu są bowiem ogromne. 

- Biorąc pod uwagę ogromny potencjał naukowy i ekonomiczny Księżyca, w przyszłości będziemy musieli założyć załogowe bazy księżycowe. Ale jak możemy zapewnić członkom załogi żywność, tlen i wodę? - zastanawia się Yitong Xia, główny autor najnowszego badania nad uprawami w glebie księżycowej. 

Właśnie w celu zaopatrzenia przyszłych baz i ich załóg prowadzone są dziś badania nad rolnictwem kosmicznym, których wyniki z roku na rok są coraz bardziej obiecujące. Jeżeli uprawa roślin na Księżycu się powiedzie, możliwe będzie zaopatrzenie baz kosmicznych w żywność i tlen. 

Gdzie przeprowadzono badania nad kosmicznym rolnictwem? 

Obecnie badania nad rozwojem kosmicznego rolnictwa prowadzone są między innymi na Chińskim Uniwersytecie Rolniczym. To właśnie tam w ostatnim czasie naukowcy wykorzystali księżycową glebę do testów. Odtworzyli podłoże, które przypomina to na Księżycu i wysiali w nim nasiona tytoniu z gatunku Nicotiana benthamiana. Te rośliny bardzo często wykorzystywane są do upraw testowych. Część z nich została wzmocniona wyselekcjonowanymi bakteriami fosforowymi, wykorzystywanymi w celu lepszego przyswajania tego pierwiastka. 

Rolnictwo w kosmosie: jakie są najnowsze wyniki badań? 

Próba wyhodowania tytoniu na glebie księżycowej zakończyła się sukcesem. Naukowcy odnotowali, że po 24 dniach we wszystkich próbkach gleby pojawiły się rośliny. Co ważne, zaobserwowano także korzystny wpływ bakterii fosforowych. We wzmocnionych nimi próbkach gleby rośliny wytworzyły dłuższe łodygi i korzenie a ich liście były szersze i było ich więcej. Bakterie fosforowe pomogły zwiększyć kwaśność księżycowej gleby. 

Jakie technologie można wykorzystać w księżycowym rolnictwie? 

Naukowcy zajmujący się badaniem możliwości rozwoju rolnictwa w kosmosie nie ukrywają, że istnieją różne możliwości, by uprawa roślin na Księżycu stała się osiągalna. Wymieniają między innymi transport gleby na Księżyc, hydroponikę oraz wykorzystanie zastępczych materiałów zamiast gleby, takich jak hydrożele. Wadą tych rozwiązań jest jednak konieczność dostarczenia ich do baz kosmicznych za pomocą rakiet, co pociąga za sobą ogromne koszty. Z tego powodu lepiej rozwijać badania nad poprawą warunków mikrobiologicznych księżycowej gleby, by móc prowadzić działalność rolniczą w kosmosie bez konieczności ciągłych dostaw surowców z Ziemi.

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. kwiecień 2024 22:04