Czym jest Plan Strategiczny WPR?
Zaakceptowany w Sejmie Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej został opracowany na podstawie analizy potrzeb polskiego rolnictwa. Ma służyć wzmacnianiu i rozwojowi tej branży w Polsce w kolejnych latach, a także rozwojowi obszarów wiejskich ze szczególnym naciskiem na cyfryzację oraz działania proekologiczne.
— Plan Strategiczny wiąże się z zupełnie nowym podejściem do wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej. W jednym dokumencie ujęte zostały zarówno interwencje w formie płatności bezpośrednich, interwencje sektorowe, I filar WPR, jak i interwencje dotyczące rozwoju obszarów wiejskich, pomoc techniczna, czyli II filar WPR, a także przejściowe wsparcie krajowe finansowane ze źródeł budżetowych — wyjaśniał w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.
Jak będą wypłacane pieniądze z WPR?
Głównym podmiotem odpowiedzialnym za wypłacanie pieniędzy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rolę instytucji pośredniczących oraz podmiotów wdrażających będą pełniły z kolei samorządy województw.
O pieniądze z WPR będzie można ubiegać się dwiema ścieżkami:
- na podstawie umowy o przyznaniu pomocy;
- w drodze decyzji administracyjnej.
W pierwszym przypadku finanse są przyznawane, jeżeli wnioskujący spełni wszystkie warunki jej przyznania, opisane w określonych przepisach. Z kolei w drodze decyzji administracyjnej przyznawane będą płatności w ramach wsparcia bezpośredniego:
- podstawowe wsparcie dochodów – odpowiednik obecnie obowiązującej jednolitej płatności obszarowej;
- płatność redystrybucyjna;
- płatność dla młodych rolników;
- wsparcie związane z produkcją przyznawane w 13 sektorach:
- w czterech sektorach produkcji zwierzęcej: młode bydło, krowy, owce, kozy,
- oraz w dziewięciu sektorach produkcji roślinnej obejmujących: rośliny strączkowe na nasiona, rośliny pastewne, buraki cukrowe, ziemniaki skrobiowe, pomidory, truskawki, chmiel, len i konopie włókniste.
Na co można dostać wsparcie z II filara WPR?
II filar Wspólnej Polityki Rolnej sfinansuje między innymi:
- płatności ONW,
- płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne,
- płatności ekologiczne i premie z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych,
- wsparcie inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych.
Kiedy będą wypłacane pieniądze z WPR?
Politykom w Sejmie zależało na tym, by jak najszybciej przyjąć ustawę o Planie Strategicznym WPR, gdyż harmonogram przewiduje rozpoczęcie naboru wniosków na 15 marca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zaliczki będą wypłacane od 1 października, a całość wypłat będzie przekazywana rolnikom od 1 grudnia.
Więcej na temat dopłat w ramach Wspólnej Polityki Rolnej przeczytasz na portalu Top Agrar: 25 mld euro dotacji w Planie Strategicznym WPR – jak rolnicy będą mogli skorzystać z tych pieniędzy?
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements