StoryEditor"Rolnicy. Podlasie"

Emilka z Rolnicy Podlasie padła ofiarą oszusta

28.02.2023., 17:00h
Pojawianie się w Internecie tzw. fejk kont nie jest nowym zjawiskiem. Od czasu upowszechnienia mediów społecznościowych do sytuacji, w których tożsamość rozpoznawalnych osób jest wykorzystywana, dochodzi coraz częściej. Jedną z ofiar bezczelnego zachowania internetowego oszusta padła Emilia Korolczuk z programu "Rolnicy. Podlasie".

Kim jest Emilia Korolczuk?

Emilia Korolczuk to rolniczka uczestnicząca w programie "Rolnicy. Podlasie" stacji Fokus TV, w którym z chęcią opowiada o tym, jak wygląda życie na wsi i prezentuje codzienne obrządki. Kobieta mieszka w Laszkach, wiosce położonej na Podlasiu i jest jej sołtysem. Emilia prowadzi własny kanał na YouTube, gdzie fani mogą zobaczyć coś ponad to, co publikuje telewizja. Rolniczka jest także dumną mamą małej Laury. Od dłuższego czasu w pracę w gospodarstwie angażuje się również partner Korolczuk, Karol. Emilia może liczyć na wsparcie rodziny, na szklanym ekranie regularnie pojawiają się jej babcia i mama, a w wyjątkowych sytuacjach z pomocą spieszy brat rolniczki.

Kto podszywał się pod Emilię Korolczuk w sieci?

Emilia z powodzeniem prowadzi również fanpage na Facebooku, który obserwuje 157 tys. Osób. W ostatnim czasie rolniczka musiała zmierzyć się jednak z działaniami oszusta wykorzystującego jej wizerunek. Kobieta zorientowała się, że jej zdjęcia zostały użyte przez jakiegoś złośliwca do założenia tzw. fejk konta. Zaniepokojona zaistniałą sytuacją Emilia poprosiła o pomoc obserwatorów, licząc na szybkie rozwiązanie powstałego problemu.

"Ktoś założył sobie konto, wykorzystując moje zdjęcia. Gdzie to zgłosić????

P.S. Dziękuję za czujność drodzy Fani, na Was zawsze można liczyć" –  napisała na Facebooku rolniczka.

image

Fejk konto założone przez obserwatora Emilii Korolczuk

FOTO: Facebook/emilia Korolczuk

Natomiast fani Emilii nie tylko ją pocieszyli, ale wskazali również, w jaki sposób powinna zadziałać, gdy ktoś się pod nią podszywa.

"Kilka razy zgłosić i usuną" – napisał jeden z obserwatorów.

"Trzeba zgłosić do administracji FB i na pocztę FB opisać całą sytuację" – przyznała obserwatorka.

Zrzeszone na założonym przez rolniczkę profilu osoby nie ukrywały swojego oburzenia, dziwiąc się człowiekowi, który zdecydował się na tak żenujący krok.

"Złodziejstwo w sieci coraz popularniejsze i rzadko karane, niestety" – stwierdziła jedna z fanek.

Wizerunek Konrada z "Rolnik szuka żony" również został wykorzystany

Jednym z kandydatów w 9 edycji programu "Rolnik szuka żony" był Konrad Krzywicki, który starał się o serce rolniczki Klaudii. Kobieta jednak nie zdecydowała się na wybór młodego mężczyzny i obdarzyła miłością budowlańca, Valentyna. Konrad niedługo smucił się po odjeździe z podlaskiego gospodarstwa rolniczki, ponieważ już w finale spotkał Zuzannę, kandydatkę Mateusza z wielkopolski, z którą stworzył związek.

image

Konrad Krzywicki

FOTO: Instagram/konrad.krzywicki

Niedawno Krzywicki również poinformował w sieci swoich obserwujących o tym, że ktoś wykorzystał jego wizerunek, tworząc fałszywe konto w aplikacji randkowej Tinder. Konrad wystosował apel na Instagramie, w którym ostrzegł inne osoby przed "żartownisiem".

"Uwaga! Ktoś założył konto na Tinderze z moim zdjęciem i imieniem i się podszywa, wypisując do ludzi pod moim adresem. Żadnego konta tam nie mam!" - grzmiał Konrad.

Kradzież wizerunku w Internecie

Kradzież wizerunku w Internecie jest wszechobecna, pomimo tworzonych przez administratorów stron zabezpieczeń. Przeciwdziałanie złodziejskim atakom fałszywych obserwatorów nie jest niemożliwe. Ustawienia aplikacji umożliwiają blokadę widoczności poszczególnych informacji dla osób spoza grona znajomych, jednak jeśli jest się osobą publiczną, a do sytuacji do chodzi na fanpage‘u, może być trudno o wyeliminowanie obserwatorów mających złe zamiary.

oprac. Justyna Czupryniak

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:15