StoryEditorZabytkowe ciągniki

Stare ciągniki zjechały do Krakowa

Po przerwie spowodowanej pandemią, do Krakowa wrócił Zlot Starych Ciągników. W czerwcu odbyła się jego druga edycja.

Od samego rana na teren Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przyjeżdżali kolekcjonerzy ze swoimi traktorami. Zwiedzający mogli je obejrzeć, a czasami nawet sami wziąć udział w przejażdżkach.

Szczególnym zainteresowaniem podczas prezentacji starych maszyn cieszył się czas „próby”, czyli odpalanie każdego z ciągników. Najstarszymi traktorami były pochodzące z 1950 roku dwie maszyny: Ferguson TEA 20 oraz Ursus C-45, a najmłodszym Dutra D4K-B z 1969 roku. Ciekawymi egzemplarzami były gąsienicowy traktor Fiat oraz Zetor 3011 Major wyprodukowany na Skandynawię.

Po prezentacji nadszedł czas na konkursy. Organizatorzy przygotowali dwa sprawnościowe zadania. Pierwszym z nich był „rzut cięgnem”. Zadanie polegało na rzuceniu łącznikiem górnym jak najdalej, metodą dowolną. Drugim z nich było przeciąganie traktora. Tak się złożyło, że w obu konkursach wygrał Łukasz Jamborski.

Podczas zlotu odbywał się także konkurs na najładniejszy traktor, gdzie główną nagrodą był puchar ufundowany przez współorganizatora – Skansen Lubecko – Kierat Team. Konkurs wygrał Ursus C-45 Marka Łagosza. Traktor ten, jak i Dutra D4K-B Łukasza Czyżyckiego, były największymi traktorami podczas zlotu. A za to najmniejszym traktorem był Ursus C-308 Józefa Richtera.

Dodatkową atrakcją był także zlot zabytkowych samochodów. Na placu zlotowym pojawił się m.in. Trabant, Volvo czy Duży Fiat.

Na koniec imprezy, podczas rozdania nagród głos zabrali prof. dr. hab. inż. Sławomir Kurpaska, dziekan wydziału oraz Marcin Machejek, pomysłodawca zlotu.

mm

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 00:58