StoryEditorWielka dynia!

Takiej dyni jeszcze nie widzieliście! Ile waży dynia-gigant?

15.10.2022., 11:00h

Festiwale dyni są niezwykle popularne na całym świecie. To warzywo fascynuje miliony osób. Ostatnio w Polsce padł rekord, wyhodowano dynię monstrualnej wielkości. Komu udał się taki okaz?

Z dyni można przyrządzić całe mnóstwo przepysznych potraw i deserów. Regularnie publikujemy sprawdzone przepisy z dynią w roli głównej. Warzywo ma sporo właściwości zdrowotnych.

Dynia:

  • jest niskokaloryczna i lekkostrawna,
  • działa moczopędnie, pomoże przy leczeniu schorzeń nerek,
  • jest źródłem białka i błonnika pokarmowego,
  • zawiera wapń, magnez, selen, potas i cynk,
  • to bogactwo witamin antyoksydacyjnych: A, C i E, kwasu foliowego i niacyny,
  • obniża zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi,
  • zapobiega zaparciom,
  • obniża stężenie cholesterolu całkowitego we krwi,
  • ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Gigantyczna dynia we Wrocławiu

W ostatni weekend w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego podczas XIX Dolnośląskiego Festiwalu Dyni ogłoszono nowy rekord dyniowy. W konkursie na największą i najpiękniejszą dynię wygrał okaz ważący aż 893,5kg (!). Ta gigantyczna dynia, nazwana Ulą, to niekwestionowana rekordzista w Polsce! Grzegorz i Marcin Złotoucha – wprawni hodowcy – mogą być dumni z tego wyniku.

Rekord Polski! Najcięższa dynia waży 893,5kg

Wyniki Konkursu

I miejsce Dynia "Ula" o masie 893,5kg – hodowcy: Grzegorz i Marcin Zołotucha

II miejsce Dynia "Danka" o masie 599,5kg – hodowcy Marcin Stępień

III miejsce Dynia "Basia" o masie 452,5kg – hodowcy Marcin Stępień

IV miejsce Dynia "Wiola" o masie 249hg – hodowcy: Aleksander Furgał

W Ameryce też mają swojego giganta

Całkiem niedawno do polskiego wyniku zbliżył się mieszkaniec Clinton w stanie Nowy Jork, Todd Kogut, który wyhodował dynię ważącą ponad 885 kilogramów. Amerykanin bardzo dbał o swoje warzywo, o nasłonecznienie, nawożenie i odpowiednią ilość wody. W Stanach Zjednoczonych dynia ma szczególne miejsce, nie tylko z powodu hucznie obchodzonego Halloween. W tym kraju ogromną popularnością cieszą się wszelkie festiwale tematyczne związane z hodowlą gigantycznych warzyw. Kogut zasiał nasiona w maju i dbał o to, aby roślina miała ciepło – w nocy stosował specjalne okrycie. Mężczyzna badał składniki odżywcze w glebie i stosował specjalne nawozy. Dynia do wzrostu potrzebowała ponad 280 litrów wody. Co prawda jego warzywo nie zwyciężyło konkursu, ale zajęło drugie miejsce w ramach Saratoga Giant Pumpkin Fest. Zwycięski okaz ważył o 1,89 kg więcej.

Tegoroczne rekordy

Od 10 października Stany Zjednoczone mają swoją najcięższą dynię. To egzemplarz Travisa Giengera z Minnesoty, okaz ważący ponad tonę – 1161,2 kg. Nowy rekord został ustanowiony podczas 49. edycji konkursu na najcięższą dynię w Kalifornii. A jaki jest rekord świata? Wynik odnotowany w księdze Guinnessa w 2021 roku należy do dyni o wadze 1225,6 kg, która obrodziła we Włoszech.

Angelika Drygas

fot. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego/Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 23:05