Tunel dla kur – co to takiego?
Tunele dla kur stanowią przejście z miejsca, w którym znajduje się kurnik w oddalone części np. ogrodu. Dzięki ograniczeniu terenu ogradzanego przez siatkę zapobiegamy niszczeniu większych fragmentów trawnika i wydziobaniu posadzonych roślin.
Klatka dla kur
Alternatywą dla tuneli, których długość może być ograniczona ze względów przestrzennych, są klatki. W Internecie krąży wiele projektów przedstawiających różne modele skonstruowane przez właścicieli kur. Wykonanie klatki dla ptaków nie należy do skomplikowanych zadań, a jej stelaż może powstać z odpadów innych konstrukcji, np. starej trampoliny, hula-hop czy plastikowych rurek, które wystarczy otoczyć siatką.
Ile kosztuje gotowy tunel?
Zarówno klatka, jak i tunel dla kur są dla nich doskonałą ochroną przed atakiem innych zwierząt domowych np. psów. Dla nie lubiących majsterkować posiadaczy kur istnieją alternatywy w postaci gotowych tuneli, które mogą zakupić w Internecie. Koszt jest uzależniony od wielkości obiektu, jednak ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Dla przykładu wartość kurnika dla 10-12 kur z wybiegiem, w jednym z ogłoszeń na portalu OLX, jest wyceniana na prawie 3500 zł. Mniejsze wersje kojców czy tuneli są dostępne w cenie 300 zł.
Czy warto inwestować w tunele dla kur?
Inwestycja w tunele dla kur może przynieść ich posiadaczom wiele korzyści. Dzięki ogrodzeniu ptaki nie tylko mogą się przemieszczać bez obaw o swoje życie, ale również zażywają więcej powietrza i pozyskują naturalny pokarm z ziemi. O ile gotowy tunel czy klatka mogą okazać się dość drogie, o tyle samodzielne wykonanie takiego obiektu, może oszczędzić nie tylko kosztów zakupu, ale również czasu poświęconego na doglądanie przebywających w wiecznym zamknięciu kur.
oprac. Justyna Czupryniak
fot. envatoelements