StoryEditorUprawa

Jak prawidłowo uprawiać słonecznik? [FILM]

06.05.2022., 11:00h

W tym roku areał uprawy słonecznika w Polsce może wynieść 40 tys. ha i będzie on dwa razy większy niż w 2021 roku. Wynika to z zapotrzebowanie przemysłu paszowego oraz dobrą opłacalność produkcji. Na co zwrócić uwagę decydując się na uprawę słonecznika?

Dobra opłacalność produkcji słonecznika

Uprawa słonecznika z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników wśród polskich rolników. Wielu ekspertów wskazuje, że ten trendy będzie się utrzymywał, ponieważ uprawa słonecznika może być opłacalna. Jednak należy unikać popełnianiu błędów przy siewie i późniejszej uprawie tej rośliny. 

Jak wskazuje dr Maria Walerowska z miesięcznika 'top agrar Polska" słonecznik to roślina oleista, którą możemy traktować pod względem nawożenia jak rzepak ozimy, z tym że ma od innego zdecydowanie mniejsze wymagania pod względem zapotrzebowania na azot. Ograniczenie zużycia nawozów azotowych przy obecnych cenach nawozów wpływa niezwykle korzystnie na opłacalność produkcji słonecznika. 

image

Zbiór słonecznika można realizować kombajnem zbożowym, ale  idealna byłaby przystawka do słonecznika. Niektórzy rolnicy używają przystawek do zbioru kukurydzy i modyfikują ją zaopatrując w dodatkowe noże rotacyjne.

FOTO:
Kolejną istotną zaletą uprawy słonecznika jest jego system korzeniowy. Korzeń palowy może sięgać nawet do 5 metrów w głąb gleby skąd pobiera wodę i składniki pokarmowe. Z tego powodu słonecznik dobrze sprawdza się na lżejszych stanowiskach i dobrze będzie znosić okresy suszy. Przy okazji znacznie poprawia strukturę gleby pod przyszłe uprawy. 

Jak i kiedy siać słonecznik?

Słonecznik można siać w pododbnym okresie co kukurydzę. Większość rolników wysiewa go w początkowych dniach maja. Do siewu słonecznika można wykorzystać siewnik do kukurydzy, należy jednak wymienić tarcze.

Jednak jak wspomina Marek Kalinowski z "Tygodnika Poradnika Rolniczego", zalecany jest siew nasion słonecznika pneumatycznym siewnikiem punktowym na głębokość 5–7 cm w rozstawie rzędów – 60–70 cm i z rozstawą roślin w rzędzie co 20–25 cm. Przy takich parametrach siewu uzyskamy obsadę od 50 000–70 000 roślin/ha.

Jak chronić słonecznik przed chorobami i chwastami?

Rolnicy, którzy myślą o uprawie słonecznika powinny dokładnie zbadać jakość materiału siewnego, gdyż niektóre z odmiany są podatne na zgniliznę twardzikową. Ale i na ten problem znajdzie się rada. Na rynku obecnie jest 11 produktów jedno- i dwuskładnikowych do ograniczania zgnilizny twardzikowej w słoneczniku. Pełną ich listę możesz przeczytać w tym artykule: Jakich błędów unikać przy siewie słonecznika?

Dość istotnym problem w uprawie słonecznika, zwłaszcza w okresie wzrostu, są chwasty zwłaszcza jednoroczne gatunki dwuliścienne i jednoliścienne. Obecnie rolnicy mają do wyboru ok. 90 środków ochrony roślin – chemicznych i biologicznych.

Pogotowie polowe: uprawa słonecznika w praktyce

Zachęcam także do obejrzenia odcinka Pogotowia Polowego poświęconego uprawie słonecznika z gospodarstwa Dariusza Klusko, rolnik z północy Opolszczyzny, który od lat uprawia słonecznik. Rolnik zdradza m.in. jak dopasować nawożenie pod słonecznik .w jakiej temperaturze gleby go siać oraz jak poprowadzić łan aż do samego zbioru. 

Zapraszamy do obejrzenia odcinka!

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 03:53