StoryEditorNowe rekordy!

Takich warzyw świat jeszcze nie widział! Rekordowo duże cebula i dynia trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa

Jesienią wszyscy właściciele przydomowych ogródków cieszą się ze swoich plonów. Niektórzy mają jednak szczególne powody do radości, bo ich warzywa są nieprzeciętnie okazałe! W tym gronie znajdują się między innymi Gareth Griffin oraz Travis Ginger. To oni wyhodowali warzywa, które pobiły w 2023 roku światowe rekordy Guinnessa!

Ile waży najcięższa cebula na świecie? 

W angielskim mieście Harrogate dwa razy do roku organizowana jest wystawa kwiatów. Podczas tegorocznej jesiennej edycji odbył się także konkurs na najbardziej imponujące warzywa, organizowany przez National English Honor Society. Wrażenie na widzach zrobiły między innymi ogromna kapusta, masywna cukinia i gigantyczne buraki. Jednak liderką tego współzawodnictwa okazała się imponująca cebula, wyhodowana przez Garetha Griffina. Ważące 8,97 kg warzywo zwyciężyło w swojej kategorii. Jednak na tym sukcesy cebuli się nie skończyły: jak poinformowano, trafiła ona do Księgi Rekordów Guinnessa jako najcięższa cebula na świecie! Pokonała tym samym dotychczasową rekordzistkę, która ważyła 8,5 kg i dzierżyła swój tytuł od 2014 roku. 

image
FOTO: Guinness World Records/facebook

Rekordowa cebula: co o niej wiadomo? 

Jak podano na facebookowym profilu Księgi Rekordów Guinnesa, najcięższa cebula na świecie wyhodowana została w archipelagu Wysp Normandzkich. Na konkurs w Harrogate przybyła drogą morską, zabezpieczona... poduszkami! Rekordzistka waży mniej więcej 53 razy tyle, co przeciętna cebula jej gatunku. Jest także cięższa od najcięższej typowej kuli do kręgli! 

Ile waży najcięższa dynia na świecie? 

W ostatnim czasie padł także rekord dotyczący najcięższej dyni na świecie. Należy on obecnie do Travisa Giengera, rolnika z amerykańskiej Minnesoty. Już od kilku lat hodowane przez niego warzywa biły krajowe rekordy, jednak ten z 2023 roku jest naprawdę imponujący: dynia nie tylko wygrała w lokalnym konkursie, ale też trafiła do Księgi Rekordów Guinnesa. Waży aż 1246 kg! Otrzymała nawet imię: rolnik nazwał ją “Michael Jordan”. 

Ile kosztowało wyhodowanie rekordowej dyni? 

Travis Gienger przyznaje, że troszczy się o swoje warzywa. Dostarcza im odpowiednich składników odżywczych oraz pielęgnuje je. Rekordową dynię posadził 15 kwietnia 2023, a na jej uprawę i zachowanie w dobrej kondycji wydał około... 15 000 dolarów! Ten wydatek już się zwrócił, bowiem do Travisa Giengera trafiła nagroda w wysokości 30 000 dolarów za zwycięstwo w ważeniu dyni w Kalifornii. Rolnik zapowiedział, że przeznaczy te fundusze na dalszą uprawę tych warzyw, by w przyszłości spróbować pobić własny rekord! 

Ile waży najcięższa dynia w Polsce? 

Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o tym, że również krajowy rekord w zakresie wyhodowania najcięższej dyni został pobity. Dynia Dorotka ważyła 907 kg i uzyskała tym samym tytuł największej i najcięższej w Polsce. Zobaczysz ją tutaj: Jest nowy rekord! Najcięższa dynia w Polsce to 907 kg żywej wagi 

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. Guinnes World Records

materiały: facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 20:04