StoryEditorHodowla kur

Własna hodowla kur. Od czego zacząć?

07.01.2023., 14:00h

Znana jest ci wizja sklepowej półki z jajami, która wygląda, jakby przeszło przez nią tornado? Masz dość wybierania między pojemnikami, by trafić na ten z nienaruszonymi surowcem? A może chcesz wiedzieć, co jadła kura, z której mięsa gotujesz rosół na niedzielny obiad? Myślisz o założeniu własnej hodowli ptaków, jednak nie wiesz, jak się za to zabrać? To nic trudnego.

Wolnoć Tomku w swoim domku – czyli kto może hodować kury?

W dobie restrykcji unijnych wielu niespecjalistów z zakresu hodowli drobiu stwierdziłoby z przekonaniem, że prawo do hodowania kur posiadają wyłącznie rolnicy. Nic bardziej mylnego, wystarczy kawałek ogrodzonego gruntu, na którym utrzymanie ptactwa byłoby możliwe i dom lub mieszkanie na wsi. Jeśli produkowane jaja i mięso z utrzymywanych kur będą przeznaczone na użytek prywatny, to niewymagane będzie również urzędowe zezwolenie na hodowlę. Warto jednak zaznaczyć, że każdy właściciel posiadający nawet kilka ptaków, powinien zaszczepić je przeciwko domowemu pomorowi drobiu, a ponadto zgłosić je do Funduszu na rzecz walki z chorobami zwierząt i właściwym inspektoracie weterynarii. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja mieszkańców przedmieścia i małych miast, gdyż w ich przypadku hodowla kur może, ale nie musi być wykluczona, a wszystko to zależy od przepisów obowiązujących na terenie danej gminy, które wystarczy sprawdzić.

Kupuj kury z jednego źródła

Chcąc założyć dobrze prosperującą hodowlę kur i zmniejszyć ryzyko zachorowań, należy zakupić drób u jednego hodowcy. Dzięki takiemu działaniu mamy pewność, że ptaki są w jednakowym wieku, więc możemy poddać je szczepieniu i zminimalizować ryzyko przeniesienia chorób z innego stada. Kupując kury z różnych źródeł, ryzykujemy zainfekowanie wszystkich zwierząt, co może skutkować koniecznością ich wybicia.

Jaki kurnik będzie najlepszy?

Wiedza na temat utrzymania kur przy zdrowiu i ich legalnej hodowli jest ważna ze względu na proces przygotowania gospodarstwa na osiedlenie ptaków. Prowadząc hodowlę na użytek własny, niebędącą działalnością gospodarczą, możemy utrzymywać od 30 do 80 ptaków. Chcąc zapewnić kurom ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych, powinniśmy posiadać miejsce na kurnik. Pomieszczeniem, w którym zamieszkają nasze ptaki, może być część szopy, stodoły lub innego budynku gospodarczego. Jeśli myślimy o budowie kurnika od podstaw, a chcemy uniknąć procesu pozyskiwania stosownych zezwoleń, powinniśmy wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nasza budowla musi być ruchoma, a jej położenie należy zmieniać co 120 dni. Po wybudowaniu lub znalezieniu miejsca na kurnik w stojących już budynkach powinniśmy wyposażyć kurnik w konieczne do utrzymania kur akcesoria. Istotnym elementem jest dobre oświetlenie budowli, dlatego warto zadbać o dostęp do światła dziennego i wstawić okna lub zamontować lampy. Niezbędne wyposażenie kurnika stanowią także grzędy i gniazda, które należy wyścielić słomą lub sianem, by zabezpieczyć jajka przed uszkodzeniem oraz karmidła na paszę i pojniki z wodą.

Czym karmić kury i jak dbać o czystość w kurniku?

Poza tym, że kury poruszające się po wolnym wybiegu, mogą skorzystać z naturalnego pokarmu, jakim jest trawa, to powinniśmy również zadbać o odpowiednią paszę w postaci ziarna. Choć na rynku istnieje wiele odmian gotowych pasz, to warto zadać sobie trud i samodzielnie ześrutować posiadane zboże, gdyż oferowane przez sklepy produkty często zawierają rośliny genetycznie modyfikowane. Ważnym aspektem w utrzymaniu kur jest zachowanie czystości w kurniku, który należy regularnie oczyszczać z ptasich odchodów i wymieniać ściółkę, dzięki czemu zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się bakterii.

Hodowla kur to nic trudnego

Jeśli nabędziemy odpowiednią wiedzę na temat hodowli kur, nie będzie ona dla nas kłopotem, a przyjemnością przynoszącą korzyści. Dziś wielu celebrytów decyduje się na wyjazd na wieś i założenie małych hodowli. Jedną z osób, która podjęła wyzwanie i zajęła się hodowlą kur, jest Turborolnik: siłacz ekspertem od kur i jaj, który porzucił życie w mieście dla spokojnej wsi.

oprac. Justyna Czupryniak

fot. envatoelements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. maj 2024 16:27