StoryEditorTego o kotach nie wiedzieliście

5 ciekawostek o kotach, o których nie wiedzieliście

17.02.2023., 09:00h
Od 17 lutego 2006 r. w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Kota, którego celem jest podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka. Z okazji tego święta dr Sandra Kaźmierczak z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu udzieliła odpowiedzi na pytania pasjonatów kociaków. Pytania, na które odpowiadała dr Kaźmierczak, zostały zadane na poznańskim profilu "Twój kot piłby whisky".

Czy koty wyczuwają ból?

Wśród pytań zadawanych na forum nie zabrakło tego, dotyczącego zachowania kotów wobec źle czujących się właścicieli. Jak wyjaśniła dr Kaźmierczak, koty wyczuwają emocje, co zostało potwierdzone wynikami badań z 2020 r. Do emocji rozpoznawanych przez koty zalicza się:

  • szczęście,
  • złość.

Do rozpoznania złego nastroju kotom wystarczy wyraz twarzy człowieka. Stąd w środowisku nie brakuje opowieści właścicieli kotów, dotyczących tego, jak starały się poprawić im humor lub usuwały się w cień, gdy nie dopisywał pozytywny nastrój. Pomimo tego, że koty są raczej samotnikami, to tworząc rodzinę ze swoim opiekunem, troszczą się o niego. Do sposobów zapobiegania przez koty złemu samopoczuciu, zaliczane są:

  • przytulanie się,
  • położenie obok lub na człowieku,
  • mruczenie.

Dlaczego koty mają białe ubarwienie? Czy to praktyczne?

Miłośnicy kotów zastanawiali się również, jak to możliwe, że koty rodzą się z białym umaszczeniem, skoro to nie jest praktyczne. Dr Kaźmierczak wyjaśniła powód, dla którego sierść kota stała się biała. Jak się okazuje, za sprawę występowania białej sierści u kotów odpowiedzialni są ludzie. Kiedy zwierzęta te zostały udomowione, człowiek zaczął łączyć różne rasy o zróżnicowanych rozmiarach, czego efektem są m.in. białe koty. Jak słusznie zauważają członkowie forum i co potwierdza dr Kaźmierczak, białe ubarwienie sierści może przynieść kotom pożytek jedynie w czasie zimy. Podczas innych pór roku nie będzie spełniało swojej funkcji. Przodkowie kotów domowych np. żbik europejski, czy kot tybetański posiadali umaszczenie umożliwiające wtopienie się im w otoczenie.

Jakie są powody ganiania ogona przez kota?

Właściciele kotów poddali rozważaniom także kwestię polowania przez koty na ich własny ogon, co jak się okazało, nie jest bez znaczenia. Powodów, dla których te zwierzęta biegają za swoimi ogonami, może być kilka. Pierwszy z etapów polowania na ogon jest zauważany, gdy kot jest mały, a robi to wtedy, by nauczyć się technik polowania potrzebnych mu do przetrwania. W dalszym rozwoju kota chęć ganiania własnego ogona nie zanika. Z reguły zachowanie to występuje w chwili, gdy zwierzęciu się nudzi, jednak nie należy go bagatelizować, gdyż kot jest zdolny do pogryzienia własnego ogona. Do bardziej poważnych powodów ganiania ogona zalicza się alergie lub choroby skóry, które również są możliwe. Jak wyjaśnia dr Kaźmierczak, znikoma część gatunku cierpi na hiperestesję (FHS), czyli chorobę, objawiającą się nadwrażliwością na dotyk. Skutkami tego schorzenia może być wystąpienie agresji wobec ludzi i innych zwierząt. Koty cierpiące na tę dolegliwość wpatrują się w swój ogon, by móc go potem zaatakować, a jednym z objawów jest marszczenie się skóry wzdłuż kręgosłupa.

Czy koty widzą energię?

Pasjonaci kotów zapytali również dr Kaźmierczak o to, czy prawdą jest przypuszczenie, że koty wyczuwają energię i umieją znaleźć miejsca, gdzie nie ma żył wodnych. Jednak zdaniem ekspertki to, że koty nie chcą przebywać w niektórych miejscach, nie wiąże się ze wskazanymi zjawiskami, gdyż nie ma na to dowodów naukowych. Obecny stan badań wskazuje jedynie na umiejętność wykrywania przez koty promieniowania rentgenowskiego przy pomocy opuszki węchowej, a także odczuwania pola magnetycznego Ziemi, dzięki czemu potrafią wrócić do domów. Dr Kaźmierczak wskazała, by niechęci kota do danego miejsca dopatrywać się w nim samym, ponieważ to normalne, że zwierzę jedno miejsce lubi bardziej, a drugie mniej.

Dlaczego koty zrzucają przedmioty z półek?

Jak przyznaje dr Kaźmierczak, również na to zachowanie nie ma jednego wytłumaczenia. Do głównych powodów należy jednak zaliczyć ciekawość, ponieważ kot chcąc poznać dany przedmiot, dotyka go, a jeśli coś staje mu na drodze, to po prostu się tego pozbywa. Za nagannym zachowaniem kotów może stać również nuda. Jeśli zwierzę nie otrzymuje odpowiednio dużo uwagi od swoich właścicieli, samo znajduje sobie zajęcie. Ponadto niedopieszczony przez swojego pana kot zawsze będzie chciał zwrócić na siebie uwagę, a jednym z powodów może być właśnie zrzucanie przedmiotów.

Koty i ich zdolności 

Jak wynika z przedstawionych ciekawostek, część opowieści o zachowaniach kotów jest po prostu mitem, a część znajduje swoje uzasadnienie w nauce i weterynarii. Jednak jedno jest pewne, koty wymagają wiele uwagi, nie tylko od święta. 

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: up.poznan/Biuro Prasowe

fot. envatoelements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 17:13