StoryEditorDopłata na zwierzaka

500+ na psa lub kota? To możliwe! Jakie warunki trzeba spełnić?

Choć program socjalny Rodzina 500+ nie obejmuje zwierząt, niektórzy właściciele czworonogów mogą liczyć na orzymanie dofinansowania na swojego pupila. Choć 500 zł na zwierzę dla niektórych może brzmieć jak żart, jest całkiem realne! Jaki wniosek trzeba złożyć, by otrzymać pieniądze? Jakie warunki musi spełniać zwierzę?

Właściciele czworonogów zdają sobie sprawę z kosztów, jakie pupile są w stanie pochłaniać, a są to niemałe kwoty. Wśród wydatków królują wizyty u weterynarza, a zwłaszcza zabiegi takie jak: sterylizacja, kastracja czy czipowanie.

Czy warto kastrować i czipować psy i koty?

Zarówno kastracja jak i czipowanie pupili przyczynia się do ograniczenia bezdomności zwierząt. Jakie jeszcze korzyści przyniesie przeprowadzenie takich zabiegów na ukochanym czworonogu?

Najbardziej przekonujące korzyści wynikające z kastracji kotów i psów to: zapobieganie poważnym chorobom, dłuższe i zdrowsze życie. Warto wspomnieć, że taki zabieg weterynaryjny nie wpłynie na charakter zwierząt – pozostanie on bez zmian. Z kolei ze względu na płeć pupili, również można wyliczyć pozytywne skutki, tzn. kastracja suk i kotek zapewni brak niechcianego potomstwa, brak cieczki u suki i rui u kotki oraz brak ciąży urojonych u suk. W przypadku psów i kocurów będzie to: brak walk między samcami oraz brak oznaczania terytorium przez kocury.

Dlaczego warto czipować zwierzęta? Zaczipowanie czworonoga ułatwi nam jego odnalezienie w przypadku zaginięcia. Jak to możliwe? Każdy czip posiada indywidualny numer identyfikacyjny, przypisany do właściciela pupila. Równie szybko znajdziemy zwierzaka w przypadku kradzieży lub przywłaszczenia. Właściciele zwierząt rasowych, które są zaczipowane, mogą spać spokojnie! Numer identyfikacyjny bez problemu pozwoli ustalić prawnego opiekuna zwierzęcia.

Kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie na psa lub kota?

Jeśli jesteś właścicielem kota lub psa, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! W tym roku możesz się ubiegać o dopłatę na swojego czworonoga.

Gminy w Polsce chcą rozwiązać problem z rosnącą bezdomnością czworonogów, dlatego zdecydowały się pokrywać koszty zabiegów weterynaryjnych, takich jak sterylizacja czy czipowanie zwierząt po sterylizacji. Zatem wniosek złożysz w gminie, która bierze udział w programie. Jak sprawdzić czy dana gmina zajmuje się dofinansowaniem? Informacji udzieli ci najbliższy urząd. Możesz to także sprawdzić bez wychodzenia z domu – na stronie internetowej danej gminy. Najczęściej, przyznawaniem środków z tego tytułu zajmuje się jednostka do spraw ochrony środowiska. Ostateczny termin składania wniosków wyznaczono na 30 listopada 2023 r.

Dopłaty na psa i kota: jakie są warunki?

Tak jak w przypadku każdego dofinansowania, tutaj również należy spełnić określone warunki. Tyczy się to zarówno zwierzaka, na którego chcemy uzyskać dopłatę, jak i samego wnioskodawcy.

Jaki czworonóg kwalifikuje się do otrzymania wsparcia finansowego? Każdy kot i pies, którego stan zdrowia jest odpowiedni, tj. pozwala na podanie znieczulenia i narkozy. Twój zwierzak nie może być uczulony na stosowane w tym zabiegu środki. Istotny jest też wiek pupila – musi mieć minimum 6 miesięcy.

Właściciel zwierzaka również musi spełnić kilka warunków. Aby uzyskać dopłatę, istotne jest posiadanie dowodu potwierdzającego zamieszkanie w danej gminie oraz dokumentów potwierdzających płacenie podatków w tym rejonie. Jeśli jesteś studentem, nic straconego! Okazuje się, że status studenta lokalnej uczelni także jest honorowanym dokumentem.

Ile wynosi kwota dofinansowania?

Umowna kwota to 500 zł. Suma jest orientacyjna. Jak wiadomo koszty zabiegów weterynaryjnych różnią się od siebie ze względu na pewne czynniki, tj. miasto, w którym wykonuje się zabieg oraz płeć i wiek zwierzęcia. Nie znaczy to, że nie można uzyskać stuprocentowego zwrotu za zabieg, którego koszt wyniesie 500 zł. Warto pamiętać, że celem dofinansowania jest pokrycie rzeczywistych kosztów. To znaczy, że jeśli zabiegi weterynaryjne wyniosą, np. 200 zł, dopłata również wyniesie 200 zł itd. Co istotne, dopłata pokrywa nie tylko sterylizację, ale także obowiązkowe czipowanie zwierzaka.

Kiedy wypłacane są środki na pupila?

Istotną kwestią dotyczącą programu dopłat na kota i psa jest to, że środki nie są wypłacane „od ręki”. Co to oznacza? Po złożeniu wniosku o dofinansowanie na czworonoga, urzędnik wystawia skierowanie na zabieg kastracji i wskazuje, do którego gabinetu weterynaryjnego można się udać. Dlaczego? Zabieg może być zrealizowany jedynie w gabinecie, który współpracuje z gminą. Kiedy otrzymasz środki? Dopłata jest formą zwrotu. Odpowiednia instytucja wypłaci środki na twojego kota lub psa po wykonanym zabiegu sterylizacji i czipowania zwierzaka.

Coraz więcej zwierząt w schroniskach

Według danych wynikających z „Raportu rocznego z wizytacji schronisk dla zwierząt za rok 2021” wynika, że w roku 2021, w schroniskach przebywało ponad 80 tys. psów oraz ponad 33 tys. kotów. Na liczbę zwierząt składają się sumy liczby zwierząt przybyłych do schroniska w 2021 r. oraz liczby zwierząt, które przebywały w schronisku na koniec 2020 r. Badania wykazały, że w 2021 roku, względem poprzedniego roku, liczba psów przebywających w schroniskach spadła o 11 proc., jednak liczba kotów – wzrosła o 2 proc.

 

Oprac. Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 02:42