StoryEditorNowoczesne gospodarstwo

Czy rolnikowi opłaca się założyć pompę ciepła w chlewni?

Pompę ciepła zwykle kojarzymy z ogrzewaniem domu. Tymczasem okazuje się, że takie rozwiązanie ma szansę sprawdzić się również w budynkach gospodarczych – i to nie tylko do zwiększania temperatury. Przekonują się o tym hodowcy trzody chlewnej. Jak to możliwe?

Jak działa pompa ciepła? 

Posiadacze pompy ciepła mają świadomość, że to urządzenie potrafi nie tylko podnosić temperaturę, ale także ją obniżać. Ta technologia wykorzystywana jest w wielu sprzętach, których używamy na co dzień, np. w lodówkach. Jest to możliwe, gdyż pompa sama nie wytwarza energii, ale przenosi ją z jednego miejsca w drugie, wykorzystując energię elektryczną oraz szereg procesów termodynamicznych. 

Dlaczego pompa ciepła to dobre rozwiązanie? 

Ostatnie lata przyniosły wzrost zainteresowania pompami ciepła. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia wykorzystujące tę technologię wykazują bardzo wysoką sprawność. Z 1 kW energii elektrycznej można uzyskać od 3 do 5 kW energii cieplnej, w zależności od konstrukcji sprzętu oraz warunków, w jakich pracuje. 

Czy warto zainstalować pompę ciepła w chlewni? 

Okazuje się, że instalowanie pomp ciepła w chlewni to bardzo dobry pomysł, ponieważ możliwe jest wykorzystanie zarówno obiegu schładzającego, jak i ogrzewającego, co nie udaje się przy ogrzewaniu domów tą metodą. Jeżeli obieg dolnego źródła pompy ciepła zostanie zainstalowany w kanałach gnojowych, systemy chłodzące obniżą panującą w nich temperaturę. To z kolei przełoży się na mniejszą emisję odorów z gnojowicy. Co więcej, gnojowica przechowywana w schłodzonych kanałach wykazuje większą wartość w trakcie zgazowywania w biogazowni lub jako nawóz na polu

Z kolei ciepło, pozyskiwane przy chłodzeniu kanałów gnojowych, może zostać wykorzystane do ogrzewania np. pomieszczeń inwentarskich, ale także pomieszczeń mieszkalnych lub wody. 

Czy pompy ciepła w chlewniach przyjmą się w Polsce? 

Jak podkreśla portal Top Agrar Polska, póki co instalacja pomp ciepła w chlewniach nie jest w Polsce popularna. Okazuje się jednak, że są rolnicy, którzy zdecydowali się zainwestować w takie rozwiązanie. Na co zwracają uwagę? 

Pompa ciepła działa w mojej chlewni bezawaryjnie od 10 lat – mówi Janusz Wojtczak, producent świń z woj. Wielkopolskiego. Podkreśla jednak, że inwestycja wymagała przemyślenia jeszcze przed rozpoczęciem budowy chlewni, ponieważ rury odbierające ciepło zostały zatopione w kanałach gnojowicowych

Z kolei Bogdan Dziwiński, hodowca trzody chlewnej z woj. mazowieckiego, podkreśla, że aby inwestycja spełniała swoje zadanie, budynki muszą być wykonane z materiałów, które maksymalnie ograniczą straty ciepła. 

Na jakie zalety pomp ciepła w chlewniach wskazują użytkownicy? 

Zdaniem rolników, którzy od lat korzystają z pomp ciepła w swoich chlewniach, takie rozwiązanie ma naprawdę sporo zalet. Wśród nich wymieniają między innymi bezawaryjność i bezobsługowość systemu. Na dłuższą metę zainstalowanie pomp ciepła przyniosło w gospodarstwach również obniżenie rachunków za energię nawet o 60 proc.

Więcej o instalacji pomp ciepła w chlewniach i zaletach, płynących z tego rozwiązania, przeczytasz na portalu Top Agrar Polska: Pompa ciepła w chlewni. Czy się opłaca?

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 03:37