StoryEditorDbaj o psiaka

Jak dbać o psa jesienią i zimą?

17.11.2022., 14:00h

Pora zimowa to newralgiczny czas dla zwierzaków. Są bardziej narażone na infekcje, bywa, że mają ograniczony dostęp do aktywności, a do tego wymagają częstszej pielęgnacji. Dla wielu właścicieli czworonogów to najbardziej zobowiązujący czas. O czym nie należy zapomnieć?

Jesienno-zimowy czas obfituje w deszcz, błoto, pluchę, zdarza się i śnieg. Jest zimno i wietrznie, temperatura spada. Nawet jeśli pies większość czasu przebywa w ogrodzie, to zimą wraca na domowe salony. Najchętniej leżakuje w swoim gniazdku cały dzień. Odczuwają to wszyscy domownicy. Z jednej strony mają pupila wciąż przy sobie i mogą cieszyć się jego obecnością, z drugiej jednak są zmuszeni do systematycznych porządków i zwiększoną dbałość o higienę swojego czworonoga.

Higiena psa po każdym jesiennym spacerze

Jesienne spacery są przyjemne i hartują organizm. Już jakiś czas temu naukowcy dowiedli, że właściciele psów mają lepszą kondycję i lepiej funkcjonujący układ krążenia, ze względu na częste spacery z pupilem bez względu na warunki pogodowe. W naszym kraju jesień i zima nieodłącznie wiążą się z deszczem, mrozem, błotem. W takich warunkach psie łapy są narażone na uszkodzenia i drobne rany. Mogą stać się wysuszone, mogą pękać i krwawić. Aby nie dopuścić do zaniedbania, należy po każdym spacerze delikatnie umyć łapy w ciepłej wodzie i posmarować je odpowiednim kremem regenerującym, który dodatkowo ochroni ich powierzchnię. Jeśli piesek zmoknie, warto osuszyć sierść ręcznikiem, a w większości przypadków umyć brzuch, który najczęściej bywa ubłocony. Dobrze jest też wyszczotkować sierść dedykowaną szczotką, która dodatkowo pomoże pozbyć się z futra zaschniętego błota.

image

Dbaj o psa jesienią i zimą!

FOTO: Envato Elements

Zimowa odzież dla psa

Są psy o gęstej sierści, które nie potrzebują dodatkowej ochrony przed zimnem. Jednak są rasy niedostosowane do ekstremalnych warunków pogodowych, np. york, west white terrier, grzywacz chiński, doberman, amstaf, wyżeł weimarski, dalmatyńczyk, charty, chichuachua, shih tzu, maltańczyki. W tym wypadku należy wyposażyć psa w wygodne i ciepłe ubranko. Może to być kurtka, sweterek, bluza – na rynku oferta jest imponująca. Dobrze jeśli jedno z psich wdzianek będzie również nieprzemakalne, by ochronić pupila przed deszczem.

Suplementy i karma dla psa w czasie zimy

Specjaliści radzą, aby wspomagać pupila, podając mu odpowiednie pożywienie i dodatkowe witaminy:

  • karma powinna być wysokokaloryczna i pełnowartościowa,
  • dodajemy kwasy omega-3, w tym EPA i DHA,
  • podjemy wielowitaminowe suplementy, np. w syropie lub kapsułkach, najlepiej zawierające witaminę C, D, cynk, beta-glukan,
  • włączamy do diety kurkumę – to naturalny środek przeciwbakteryjny i przeciwzapalny, który dobrze wpływa na pracę wątroby, zmniejsza ryzyko powstawania kamieni żółciowych; kurkuma to składnik wielu karm, smaczków i preparatów w formie kapsułek.

image
ZRÓB TO SAM

Jak samodzielnie ocieplić budę dla psa na zimę?

Dbaj o psa jesienią i zimą!

Co jeszcze jest niezwykle ważne w tym czasie? Nie zapominajmy o dobrej dawce aktywności. Pies musi się wybiegać, nawet jeśli nam marzy się koc, serial i herbatka. Zadbaj o aktywność swojego pupila. Powinien stopniowo przyzwyczajać się do gorszej pogody. W ten sposób wzmocni odporność i będzie czuł się pozytywnie zmęczony. Jeśli pies zaczyna marznąć, to znak, że można wracać do domu.

Pamiętaj o regularnym rozczesywaniu sierści psa, aby nie doprowadzić do powstawania kołtunów. W tym czasie większość psów linieje, dlatego codzienna higiena jest taka ważna.

Dodatkowa suplementacja i stosowanie odpowiednich kosmetyków wspomogą ochronę sierści, zabezpieczając ją przed nadmiernym wypadaniem i skołtunieniem.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 06:31