StoryEditorNowy dom dla psów ze schroniska

Jak zaadoptować psa?

01.03.2023., 14:00h
Procedura adopcyjna w przypadku psa jest procesem kilkuetapowym, którego przebieg zależy od schroniska opiekującego się zwierzęciem. Poszczególne spotkania potencjalnego właściciela z czworonogiem mają na celu wyeliminowanie sytuacji, w której musiałby on wrócić do schroniska.

Jak wygląda procedura adopcyjna psa?

Każdy z etapów wpisanych w proces prowadzący do uzyskania możliwości zaadoptowania psa ma swój cel.

Etap I – zgłoszenie chęci zaadoptowania psa

Bez względu na to, w jakim schronisku stara się o adopcję psa, warunkiem jej uzyskania jest ukończenie 18 lat. Osoby niepełnoletnie nie mogą adoptować zwierzęcia. Chęć zaadoptowania psa można zgłosić w biurach znajdujących się w schroniskach lub osobom, które są w nim wolontariuszami.

Etap II – spacery przedadopcyjne

Celem spacerów przedadopcyjnych jest umożliwienie potencjalnemu właścicielowi i psu wejścia w interakcję. Dzięki takim przechadzkom zwierzę poznaje człowieka, obdarzając go sympatią lub wręcz przeciwnie, zniechęca się do nowej osoby. W związku z różnym rozwojem relacji między psem a obcym w spacerach biorą udział również wolontariusze lub opiekunowie psa ze schroniska.

Etap III – wypełnianie ankiety przedadopcyjnej

Wypełnienie ankiety przedadopcyjnej jest konieczne, ponieważ dzięki informacjom, których udziela wypełniający, opiekunowie ze schroniska mogą określić, czy taka osoba ma pozytywne zamiary w stosunku do psa i co kierowało nią w chwili podejmowania decyzji o adopcji.

Etap IV – rozmowa z pracownikami schroniska

Rozmowa z pracownikami schroniska jest obowiązkowym etapem w procesie adopcyjnym, ponieważ stanowi uzupełnienie obrazu przyszłego właściciela, który wyłonił się po wypełnieniu ankiety.

Etap V – wydanie decyzji o adopcji

Wydanie decyzji o adopcji jest uzależnione od przebiegu czterech wcześniejszych etapów, z których najwięcej zależy od wypełnionej ankiety i rozmowy z pracownikami. Na podstawie wyciągniętych wniosków zostaje przyznane prawo do opieki nad psem lub nie. Jeśli opiekunowie ze schroniska podejmują decyzję o odmowie adopcji, motywują to najczęściej troską o dobro czworonoga, gdyż w świetle uzyskanych informacji, wyciągają wniosek, iż dana osoba nie będzie w stanie zapewnić dobrobytu psu lub jest w zbyt słabej sytuacji finansowej czy mieszkaniowej.

Etap VI – odprawa weterynaryjna

Przeprowadzenie odprawy weterynaryjnej przed przekazaniem psa nowemu właścicielowi jest konieczne ze względu na dobro zwierzęcia. Dzięki wykonaniu szeregu badań wiadome jest to, czy pies posiada choroby przewlekłe, czy jest zdrowy, czy może wymaga kontynuacji leczenia, jednak będzie ona możliwa w warunkach domowych.

Etap VII – zawarcie umowy adopcyjnej

Umowa adopcyjna zawarta pomiędzy schroniskiem a nowym właścicielem uprawnia go do opieki nad psem i zawiera punkty, do których ma się stosować. Jednym z obowiązków może być również nakaz kastracji psa, choć zdarza się, że taki zabieg zostaje wykonany przed wydaniem czworonoga do adopcji. 

Etap VIII – wizyta poadopcyjna

Na wizycie poadopcyjnej oceniane są warunki, w jakich żyje pies po wyprowadzce ze schroniska. Oprócz tego określany jest również stopień wypełnienia punktów wynikających z zawartej umowy.

Nie kupuj, adoptuj!

Podstawą powodzenia w procesie adopcji jest otoczenia psa opieką i danie mu domu. W niektórych schroniskach pobierana jest opłata za wybór psa, która nie przekracza 50 zł. Procedura adopcyjna powstała w związku z nieodpowiedzialnym traktowaniem przez nowych właścicieli ich psów. Z powodu częstych powrotów dawnych mieszkańców do schronisk proces adopcji został zaostrzony.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: schroniskojozefow.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 01:47