Choroby odkleszczowe u psa a profilaktyka
Najlepszym sposobem uniknięcia chorób odkleszczowych u psów jest odpowiednia profilaktyka. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych środków: od tabletek, poprzez preparaty spot-on aż po najbardziej popularne obroże przeciwkleszczowe, jak np. obroża Kiltix. Dzięki dwóm substancjom czynnym zapewnia ona skuteczną ochronę przed pchłami i kleszczami przez okres nawet do siedmiu miesięcy, stanowiąc istotny element profilaktyki chorób odkleszczowych.
Choroby odkleszczowe u psów w Polsce
Istnieje pięć najczęstszych chorób odkleszczowych, które mogą dotknąć nasze czworonogi w Polsce. Są to babeszjoza, borelioza, erlichioza, anaplazmoza i kleszczowe zapalenie mózgu. Czym charakteryzuje się każda z nich?
Babeszjoza jest jedną z najbardziej powszechnych chorób odkleszczowych. W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia nerek i wątroby, a także poważnej anemii i leukopenii. Często postęp babeszjozy jest błyskawiczny, dlatego wiele psów, u których zbyt późno wdrożono leczenie, może wymagać transfuzji krwi.
Borelioza, podobnie jak w przypadku ludzi rozwija się długo i może przyjąć postać przewlekłą. W ciężkich przypadkach może prowadzić do ślepoty, paraliżu, a także poważnych zmian psychicznych. U psów z boreliozą często można zaobserwować problemy z poruszaniem się, które są dość charakterystyczne w przebiegu choroby.
W przebiegu erlichiozy bakterie upośledzają komórki krwi zwierzęcia, powodując anemię, a także niewydolność wielonarządową. Psy cierpią często na zaburzenia koordynacji ruchowej i miejscową przeczulicę, a w postaci przewlekłej mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne.
Anaplazmoza rozwija się bardzo szybko i pierwsze objawy można zaobserwować już w niespełna dwa tygodnie od zarażenia. Charakterystycznym objawem choroby jest krwawienie z nosa oraz zaburzenia krzepliwości krwi. Niestety, rozpoznanie jest trudne, co często opóźnia wdrożenie leczenia.
Ostatnia choroba odkleszczowa jest wyjątkowo podstępna. Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa, do której rozwinięcia wystarczy kontakt ze śliną kleszcza. W efekcie do zarażenia może dojść nawet jeśli pies jest zabezpieczony przeciwko pasożytom zewnętrznym. KZM ma zwykle ostry przebieg i u wielu zwierząt kończy się zgonem. Te, którym uda się przezwyciężyć chorobę często zmagają się z poważnymi deficytami neurologicznymi i niewydolnością wielonarządową.