StoryEditorAbsurdalne przepisy!

Jedna kura to już zakład hodowlany? Kto musi rejestrować drób?

W listopadzie 2022 w życie weszły przepisy, które nakładały na każdego posiadacza kur lub gęsi konieczność zarejestrowania ptactwa w systemie ARiMR. Przedstawiciele organizacji rolniczych zainterweniowali w sprawie absurdalnych rozporządzeń. Jaki jest skutek?

Jakie przepisy zobowiązują do rejestracji drobiu? 

Przepisy, które wprowadzono w listopadzie 2022, głosiły, że każdy posiadacz zwierzęcia hodowlanego powinien zarejestrować je w systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Celem prowadzenia szczegółowego rejestru jest zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się chorób. Ponieważ regulacje objęły także małe hodowle, doszło do absurdalnej sytuacji, w której w świetle przepisów posiadanie jednej czy dwóch sztuk drobiu czyniło właściciela posiadaczem... zakładu hodowli drobiu. 

KRIR interweniowała w sprawie rejestracji kur 

Tak absurdalne nakazy zaniepokoiły przedstawicieli organizacji rolniczych. Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o zmianę przepisów. Przedstawiciele organizacji argumentowali, że małe hodowle przyzagrodowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego, za to konieczność rejestracji kilku sztuk drobiu będzie dodatkowym obciążaniem mieszkańców wsi zbędną biurokracją. 

Przeczytaj więcej: Masz jedną czy dwie kury? Nowe prawo wskazuje, że masz zakład drobiu! 

Czy każdy mieszkaniec wsi musi rejestrować kury? 

17 lutego pojawiła się odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pismo, wystosowane przez KRIR. Politycy zdecydowali się wprowadzić zmiany w zakresie obowiązku rejestrowania drobiu. Okazuje się, że osoby, które utrzymują kury na własny użytek, będą zwolnione z konieczności zgłoszenia swojego drobiu u Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Dlaczego MRiRW wycofało się z konieczności rejestrowania kur? 

Konieczność prowadzenia rzetelnego rejestru zwierząt hodowlanych narzuciła Unia Europejska. Jednak przepisy unijne przewidziały furtkę dla osób, które nie prowadzą szeroko zakrojonej hodowli. Z tego powodu możliwe było zwolnienie posiadaczy małych ferm oraz właśnie osób, które hodują drób na własny użytek, ponieważ takie grupy zwierząt nie stanowią dużego zagrożenia dla zdrowia publicznego. 

Przeczytaj także: Czy zjedzenie rosołu z kury trzeba będzie zgłosić do ARiMR przez IRZ? 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 03:17