Nowe przepisy o dobrostanie zwierząt obejmą psy i koty
Komisja Europejska pracuje nad największą od lat zmianą w przepisach dotyczących przede wszystkim dobrostanu zwierząt w transporcie. Po raz pierwszy w historii w zapisach mają znaleźć się regulacje związane z dobrostanem i identyfikowalnością psów i kotów, które są hodowane, utrzymywane i sprzedawane jako zwierzęta domowe i do celów gospodarczych. Jak informuje KE, nowe przepisy wpłyną na poprawę sytuacji 1,6 mld zwierząt transportowanych co roku na terytorium UE i wywożonych z UE.
Nowe przepisy UE o dobrostanie zwierząt skończą z pseudohodowlami?
Przez 20 lat w przepisach unijnych nie wprowadzono dużych zmian w zakresie dobrostanu zwierząt. Urzędnicy zwrócili jednak uwagę na to, że w tym czasie dużo się zmieniło w zakresie wiedzy i postępu technologicznego. Aktualizacja przepisów ma uwzględnić również te zmiany, po to, by ustanowić jednolite unijne normy dotyczące hodowli i utrzymywania psów i kotów oraz postępowania z nimi w zakładach hodowli, sklepach zoologicznych i schroniskach. Ulepszony ma być także system identyfikowalności psów i kotów dzięki obowiązkowej identyfikacji i rejestracji w krajowych bazach danych, co ma służyć zwalczaniu nielegalnego handlu i lepszej kontroli dobrostanu zwierząt w hodowlach.
UE chce zadbać o psy i koty
Organy unijne zwróciły uwagę na to, że w około 44 proc. gospodarstw domowych w Europie trzymane są zwierzęta domowe. Handel psami i kotami w ostatnich latach osiągnął wartość 1,3 mld euro, jednak na dużą skalę rozwinęła się jego nielegalna gałąź. W związku z tym potrzebne jest ujednolicenie przepisów dotyczących hodowli, które są bardzo zróżnicowane w poszczególnych państwach członkowskich. W wielu krajach dochodzi nawet do niewłaściwego traktowania zwierząt, co nowe regulacje prawne miałyby ukrócić. Zakładają one, że:
- po raz pierwszy w historii wprowadzone zostaną minimalne normy w odniesieniu do hodowli, utrzymywania, pielęgnacji i traktowania tych zwierząt w całej UE.
- Rygorystyczne wymogi w zakresie identyfikowalności obejmujące zautomatyzowane kontrole sprzedaży przez internet pomogą właściwym organom kontrolować hodowlę i sprzedaż psów i kotów, a nabywcom pozwolą sprawdzać prawidłowość identyfikacji i rejestracji tych zwierząt.
- Państwa członkowskie będą musiały oferować szkolenia osobom zajmującym się zwierzętami, a każda osoba kupująca psa lub kota będzie informowana o związanej z tym odpowiedzialności.
- Import psów i kotów będzie podlegał równoważnym normom dobrostanu.
Dni futer w Europie są policzone
KE z zadowoleniem odniosła się do europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Europa wolna od futer”, która wzywa do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych i sprzedaży produktów zawierających futro zwierzęce na jednolitym rynku. Komisja doceniła przedmiotową inicjatywę i przyznała, że kwestia dobrostanu zwierząt budzi głębokie zaniepokojenie europejskich obywateli, na co odpowiedzią mają być planowane nowe regulacje.
Jakie obszary mają się zmienić, by poprawić dobrostan zwierząt w transporcie?
Komisja Europejska w planie nowelizacji przepisów skupiła się na kilku głównych obszarach, mających zasadnicze znaczenie dla poprawy dobrostanu zwierząt w transporcie:
- Skróceniu ulegnie czas przewozu, a w przypadku długich tras wymagane będą przerwy, podczas których należy wyprowadzić zwierzęta z pojazdu, zapewnić im odpoczynek, nakarmić i napoić. Szczególne zasady dotyczyć będą zwierząt przeznaczonych do uboju oraz zwierząt wrażliwych, takich jak nieodsadzone cielęta i zwierzęta ciężarne.
- Minimalna dopuszczalna przestrzeń przeznaczona dla różnych zwierząt zostanie zwiększona i dostosowana do poszczególnych gatunków.
- Transport w ekstremalnych temperaturach będzie podlegał rygorystycznym ograniczeniom, np. jeżeli temperatura przekroczy 30 stopni, możliwy będzie jedynie transport nocny. Ponadto, gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopni, pojazdy drogowe muszą być zakryte, a część, w której znajdują się zwierzęta, powinna mieć regulowaną temperaturę w celu ochrony zwierząt przed wiatrem i chłodem podczas podróży. Jeżeli temperatura spadnie poniżej -5 stopni, poza powyższymi środkami czas transportu nie może przekraczać 9 godzin.
- Zaostrzone zostaną przepisy dotyczące eksportu żywych zwierząt z Unii, m.in. poprzez ściślejsze kontrole w państwach trzecich pozwalające sprawdzić, czy stosowane tam normy są równoważne normom obowiązującym w UE.
- Zwiększone będzie wykorzystanie narzędzi cyfrowych, aby ułatwić egzekwowanie przepisów transportowych (np. pozycjonowanie pojazdów w czasie rzeczywistym, centralna baza danych).
źródło: materiały prasowe KE
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay