StoryEditorPokonaj migrenę!

4 domowe sposoby na ból głowy

Ból głowy to częsta dolegliwość, a jego przyczyn jest wiele. Najczęściej decydujemy się na wzięcie tabletki przeciwbólowej, ale istnieje wiele naturalnych, domowych sposób na poradzenie sobie z przypadłością. Jak się pozbyć bólu głowy?

Jak zapobiegać bólom głowy?

Żeby zmniejszyć częstotliwość bóli, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie, ponieważ to właśnie odwodnienie może być powodem częstego nawrotu dolegliwości. Ponadto, ważnym czynnikiem jest nasza dieta. Bóle głowy mogą być spowodowane niedoborem magnezu lub nadwrażliwością na histaminę, zawartą w produktach długo dojrzewających i fermentowanych. Warto zadbać również o odpowiednią ilość snu. Z powodu wielu obowiązków i stresu często niedosypiamy, a to prowadzi do nawracających bóli głowy. Jeśli chcemy dodatkowo zadbać o swoje zdrowie, możemy spróbować jogi. Regularne praktyki mogą zmniejszyć odczuwany ból oraz częstotliwość z jaką występuje.

Proszek z imbiru na ból głowy - jak działa?

Naturalna alternatywa dla farmakoterapii, której skuteczność została udowodniona naukowo już w 2014 roku. Wystarczy spożywać trochę sproszkowanego imbiru, gdy zacznie nas boleć głowa. Dodatkowo, stosowanie tej metody wzbogaci dietę o imbir, który ma właściwości przeciwzapalne, działa wykrztuśnie, rozgrzewająco i przeciwwymiotnie. 

Jak zredukować ból głowy kompresami?

Zimne kompresy układane na czole, szyi i karku spowalniają przewodnictwo nerwowe i zmniejszają stan zapalny, co przynosi odczuwalną ulgę. Na rynku dostępne są żelowe kompresy, ale w momencie nagłego bólu możemy wykorzystać ręcznik lub dowolny kawałek materiału. Kompres to też świetny pretekst żeby położyć się i odpocząć, co również pomaga w łagodzeniu bólu. 

Masaż głowy - jak go wykonać, by zmniejszyć ból?

Możemy wykonać go sami bądź poprosić kogoś, żeby nas pomasował. Masaże pomagają się rozluźnić i są przyjemne, a przy okazji są skutecznym sposobem łagodzenia bólu głowy. Masaż wykonujemy trzema palcami: wskazującym, środkowym i serdecznym. Uciskamy brwi, przeciągamy palce od nasady nosa do zewnętrznej części brwi. Masowane miejsca możemy dopasować do własnych potrzeb. 

Jakie olejki eteryczne pomagają na ból głowy?

Używanie olejków eterycznych nie wywołuje skutków ubocznych i jest bardzo korzystne, a przy tym przyjemne. Olejki można rozpylać, używać do inhalacji w kominkach aromaterapeutycznych albo nakładać miejscowo, wcierając w skórę skroni, czoła i karku. Ważne jest to, żeby przy ostatnim sposobie rozprowadzić olejek eteryczny w oleju bazowym, czyli oliwie bądź oleju z pestek winogron. Używamy 2-5 kropli olejku eterycznego na 1 łyżkę oleju bazowego. 

Najczęściej stosowane na ból głowy olejki eteryczne:

  • lawendowy,
  • majerankowy,
  • miętowy,
  • rozmarynowy,
  • narcyzowy,
  • eukaliptusowy,
  • goździkowy.

Ważne jest to, aby nie używać olejków na noc, ponieważ mogą prowadzić do problemów z zasypianiem. Warto też uważać, jeśli mamy szczególnie wrażliwą skórę – w takim przypadku powinno się sprawdzić ile kropli olejku eterycznego będzie dla nas odpowiednią ilością.

 

oprac. Sandra Matus

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 19:02