Bazie kotki (inaczej bazie wierzbowe) to kwiatostan wierzby, pierwsze zwiastuny wiosny. Te wydłużone puchate kulki są miękkie i występują zwykle w odcieniach szarości, choć niektóre odmiany wpadają w czerwień, czerń, czy kolor żółty. Bazie są kwiatami wierzby, najczęściej odmiany Iwa (w srebrzystych barwach, wykorzystywane do palm na Niedzielę Palmową i do wiosennych dekoracji). Pojawiają się w marcu lub kwietniu, jeszcze przed samymi liśćmi.
Bazie na Wielkanoc
Gałązki baziowe można zakupić w sklepie ogrodniczym, na targu, w kwiaciarni lub posadzić drzewko w ogrodzie. Pięknie prezentują się solo w wazonie, w stroikach wielkanocnych czy w koszyczkach od święconki.
Bazie w lecznictwie
Wierzba posiada liczne prozdrowotne właściwości. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe (jest źródłem salicylanów, które znajdziemy w aspirynie). Z tego powodu przeciwdziała także zakrzepom. Napar baziowy może być skutecznym środkiem, spożywanym profilaktycznie, by zapobiegać zawałom, zakrzepicy czy udarom mózgu.
Bazie w przeziębieniu
Picie mleka baziowego czy naparu może okazać się pomocne w czasie rozmaitych infekcji: przeziębienia, grypy, kaszlu (bazie mają właściwości lekko wykrztuśne) i kataru, a nawet bólu mięśni. – Doskonała w walce z przeziębieniem jest również herbatka z kwiatostanów wierzby, potocznie zwanych baziami. Taka wierzbowa herbatka działa napotnie, wykrztuśnie, przeciwkaszlowo, przeciwzapalnie, łagodnie uspokajająco. Możemy użyć zarówno świeżych, jak i suszonych „kotków”. Łyżkę bazi lub kory należy zalać gorącą wodą lub mlekiem i posłodzić miodem – czytamy na stronie lasy.gov.pl.
Bazie nie dla każdego
Jednak osoby, które są uczulone na salicylany, mleko krowie czy wierzbę powinny unikać tego typu terapii. Ponadto osoby z astmą oskrzelową, chorobami nerek i wątroby, wrzodami czy zaburzeniami krzepnięcia krwi – niech nie korzystają z dobrodziejstw tej rośliny. Nie zaleca się picia tej mikstury kobietom w ciąży, karmiącym i dzieciom – chyba że po konsultacji z lekarzem.
Bazie – mleko wzmacniające
Składniki:
- 1 łyżka bazi świeżych lub suszonych,
- 1 szklanka mleka.
Przygotowanie:
Do garnka wlej mleko i dodaj bazie, doprowadź do wrzenia. Gdy woda zacznie się gotować, odstaw na bok miksturę na 10 minut. W tym czasie bazie napęcznieją. Napój najlepiej przecedzić przez sito i wzbogacić go miodem, goździkami, cynamonem lub sokiem z pigwy.
Bazie – napar wegański na zdrowie
Puchate kwiatostany umieszczany w garnku z mlekiem kokosowym lub migdałowym, może być też owsiane, (250 ml), dodajemy łyżkę bazi i podgrzewamy. Gdy się prawie zagotuje, odstawiamy i czekamy około 10 minut. Pijemy na ciepło.
Oprac. Angelika Drygas
Źródło i przepis: stronazdrowia.pl
Fot. envato elements