StoryEditorDomowe sposoby

Bazie kotki dobre na przeziębienie! Jak zrobić napar?

13.04.2023., 12:00h
Bazie to jeden z najpopularniejszych symboli Wielkanocy i odradzającej się po zimie wiosny. Są świetne do tworzenia ozdób. Okazuje się, że mają także właściwości lecznicze! Jak je wykorzystać?

Bazie kotki (inaczej bazie wierzbowe) to kwiatostan wierzby, pierwsze zwiastuny wiosny. Te wydłużone puchate kulki są miękkie i występują zwykle w odcieniach szarości, choć niektóre odmiany wpadają w czerwień, czerń, czy kolor żółty. Bazie są kwiatami wierzby, najczęściej odmiany Iwa (w srebrzystych barwach, wykorzystywane do palm na Niedzielę Palmową i do wiosennych dekoracji). Pojawiają się w marcu lub kwietniu, jeszcze przed samymi liśćmi.

Bazie na Wielkanoc

Gałązki baziowe można zakupić w sklepie ogrodniczym, na targu, w kwiaciarni lub posadzić drzewko w ogrodzie. Pięknie prezentują się solo w wazonie, w stroikach wielkanocnych czy w koszyczkach od święconki.

Bazie w lecznictwie

Wierzba posiada liczne prozdrowotne właściwości. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe (jest źródłem salicylanów, które znajdziemy w aspirynie). Z tego powodu przeciwdziała także zakrzepom. Napar baziowy może być skutecznym środkiem, spożywanym profilaktycznie, by zapobiegać zawałom, zakrzepicy czy udarom mózgu.

Bazie w przeziębieniu

Picie mleka baziowego czy naparu może okazać się pomocne w czasie rozmaitych infekcji: przeziębienia, grypy, kaszlu (bazie mają właściwości lekko wykrztuśne) i kataru, a nawet bólu mięśni. – Doskonała w walce z przeziębieniem jest również herbatka z kwiatostanów wierzby, potocznie zwanych baziami. Taka wierzbowa herbatka działa napotnie, wykrztuśnie, przeciwkaszlowo, przeciwzapalnie, łagodnie uspokajająco. Możemy użyć zarówno świeżych, jak i suszonych „kotków”. Łyżkę bazi lub kory należy zalać gorącą wodą lub mlekiem i posłodzić miodem – czytamy na stronie lasy.gov.pl.

Bazie nie dla każdego

Jednak osoby, które są uczulone na salicylany, mleko krowie czy wierzbę powinny unikać tego typu terapii. Ponadto osoby z astmą oskrzelową, chorobami nerek i wątroby, wrzodami czy zaburzeniami krzepnięcia krwi – niech nie korzystają z dobrodziejstw tej rośliny. Nie zaleca się picia tej mikstury kobietom w ciąży, karmiącym i dzieciom – chyba że po konsultacji z lekarzem.

image

Bazie kotki dobre na przeziębienie!

FOTO: Envato Elements

Bazie – mleko wzmacniające

Składniki:

  • 1 łyżka bazi świeżych lub suszonych,
  • 1 szklanka mleka.

Przygotowanie:

Do garnka wlej mleko i dodaj bazie, doprowadź do wrzenia. Gdy woda zacznie się gotować, odstaw na bok miksturę na 10 minut. W tym czasie bazie napęcznieją. Napój najlepiej przecedzić przez sito i wzbogacić go miodem, goździkami, cynamonem lub sokiem z pigwy.

Bazie – napar wegański na zdrowie  

Puchate kwiatostany umieszczany w garnku z mlekiem kokosowym lub migdałowym, może być też owsiane, (250 ml), dodajemy łyżkę bazi i podgrzewamy. Gdy się prawie zagotuje, odstawiamy i czekamy około 10 minut. Pijemy na ciepło.

 

Oprac. Angelika Drygas

Źródło i przepis: stronazdrowia.pl

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 06:16